Hogyan legyen mindig otthon vagy a koleszban/albérletben egészséges házi koszt, ami nem tartalmaz semmiféle tartósítószert és pikk-pakk az asztalra tehető egy sietős napon is? Ha megtanuljátok a házi konzervgyártást, soha többé nem kell ráfanyalodnotok a zacskós kínai levesekre vagy a gyorséttermekre akkor sem, ha nem tudtok vagy nincs idő főzni!
Sok háztartásban főleg nyáron, de ősszel is nagyüzemben folyik a gyümölcsök és zöldségek befőzése, dunsztolása, savanyítása, ám húsos ételeket még mindig kevesen próbálnak tartósítani üvegben.
Pedig milyen jó is egy rohanós nap estéjén, mikor rájövünk, hogy hiába írtunk menüt, aznap bizony már nem lesz idő megfőzni a listában szereplő ételt, sőt kedvünk se nagyon van hozzá!
Vagy vegyünk egy főzésiszonyos koleszost vagy albérletben élő, konyhai antitalentum egyetemistát,
…aki hiába visz fagyasztott ételt otthonról, az már a vonatút alatt kiolvad, így 2 nap alatt meg kell enni, és mi van, ha utána 2-3 hétig nem tud hazautazni? Arról nem beszélve, hogy sok ételnek megváltozik az íze és az állaga a fagyasztás során…
Tehát a megoldás: a házi készétel konzervek!
Simán eláll akár pár hónapig is a szekrény tetején vagy a ruhásszekrény mélyén, és egy rohanós napon csak előkapjuk a pörköltkonzervet, kinyitjuk és már ehetjük is egy szelet puha kenyérrel, vagy ha megerőltetjük magunkat, akkor főzhetünk hozzá krumplit vagy pirítunk egy kis tarhonyát, összekeverjük a pörivel, ráöntünk egy kis vizet, 20 perc alatt kész is van, és már ehetjük is a tarhonyás husit, mondjuk csemegeubival!
Jó, jó, hallottam már erről a készétel befőzésről valami befőző automata kapcsán, de nekem nem telik rá!
Nem is kell hozzá. Sokan azt vallják, hogy a készételek és húsos konzervek tartósításához mindenképpen speciális berendezésre van szükség, amely magas nyomáson, egyenletesen magas hőmérsékleten hőkezeli az ételt. Nekem nincs befőző automatám, ezért legtöbbször kuktában tartósítom a készételeket, de előfordult az is, éppen a napokban, hogy csak a nagy fazékba tettem bele 3 fél literes üvegnyi hagymás darálthúst.
Arra viszont figyelni kell a kuktás konzervgyártásnál, hogy nem szabad a biztonsági szelepet felemelni a főzési idő lejártával, mert a hirtelen nyomáscsökkenésben szétrobbanhatnak az üvegek, és a lábosban gőzölésnél pedig arra figyeljünk, hogy legyen rajta fedő (lehetőleg üvegfedő, hogy lássuk, hogy van-e elég víz az edényben), és állandó legyen a víz forrása.
Ahogy említettem, ezek a házi konzervek nem állnak el évekig, de néhány hónapig igen, addig legalábbis, amíg az egyetemistánk újra haza tud /akar jönni újabb ellátmányért. Fontos tudni azt is, hogy liszt, tejtermék, krumpli és csont nem kerülhet a konzervekbe, bár találtam néhány olyan receptet is, ahol rántással együtt gőzölték a készételt.
Ezt még ki kell próbálnom, ugyanis nagyüzemben folyik nálunk az ételek tesztelése:
…mit lehet eltenni így, meddig áll el stb. Örök hálámmal fogom üldözni Timit a kőleveses topikban a kedvenc fórumomon, mert ő biztatott korábban, hogy próbáljam ki, mert eleinte nagyon féltem a házi konzerv készítéstől, hogy jajj, mi lesz, ha megromlik, a hús drága stb., sajnálnám kidobni! Ő mondta, hogy eleinte próbáljam meg kis adagokkal és mikor láttam, hogy megy és semmi baja a készételeknek, akkor kezdtük el a mindenféle ételek tesztelését. Ami bejön, és működik, azt Veletek is megosztom!
Eddig mi került a kamrába, és mi az, amit már felbontottunk és fincsi volt, mintha frissen készült volna?
- Pörköltek
- tokányok
- PUFFIN hagymás bab (lásd fotó és sztori lentebb)
- hagymás darált hús, ami más, például rakott ételek ételek alapja lehet (ennek nem csak az időspórolás az előnye, hanem azért készülnek, mert ha akciós a darált hús és nagy mennyiséget veszek belőle, akkor nem fog rám romlani akkor sem, ha éppen nincs hely a mélyhűtőben),
- bolognai szósz
- chili con carne (eredeti csilis bab)
- paradicsomos húsgombóc
- húsleves
- thai csirke curry
- töltött káposzta
- csülkös bableves
- fokhagymás tarja
- párolt káposzta
- lencsefőzelék (rántás nélkül)
- currys lencse
- egybensült sertéscomb cajon fűszerezéssel
- egybensült lapocka “szaftos malacnak”
- burgundi marharagu
- paprikás csirkéből készült, kicsontozott és feldolgozott hortobágyi palacsinta szósz alap (ebbe már csak tejfölt vagy tejszínt kell keverni)
- házi májkrém
Vegyünk most egy alapreceptet: pörkölt “üvegben”
- Nagyon egyszerű a dolgunk, készítsünk pörköltet, ahogy mindig, csak ez esetben használjunk olaj helyett sertészsírt.
- Amíg puhul a hús, mossunk el alaposan annyi üveget és fedőt, ahány belefér a kuktánkba vagy a lábosba. Hagyjunk rá egy kicsit, hiszen konyharuhát kell tenni az üvegek közé, hogy ne törjenek össze, ha egymáshoz koccannak.
- Tegyünk bele vizet a harmadáig és helyezzük be a mikrohullámú sütőbe, majd indítsuk el a legmagasabb fokozaton 15 percre, hogy fertőtlenítsük az üvegeket.
- A fedőket is tegyük egy kis edénybe és forrástól számítva 5 percig sterilizáljuk a lobogó vízben, majd csipesszel vegyük ki. Kézzel már ne nyúljunk hozzá!
- A forrásban lévő vizet öntsük a kuktába, ahogy a 15 perc eltelte után az üvegekből is a vizet. Ne nyúljunk az üvegekhez puszta kézzel, mert megégethetjük magunkat!
- Miután félig megfőtt a hús, óvatosan merjünk át belőle az üvegekbe úgy, hogy a tetejétől kb. 2 ujjnyi szabadon maradjon. Öntsünk minden üvegbe zsíros szaftot a tetejére, majd szorosan zárjuk le a fedőkkel.
- Helyezzük az üvegeket a kuktába vagy lábosba és tegyünk közéjük konyharuhát.
- Fedjük le a lábost vagy tegyük rá a kukta fedelét, majd gyújtsuk meg a gázt.
- Lábasban forrástól számítva 100 percig gőzöljük a konzerveket, kuktában pedig a sípolástól számítva 90 perc után lekapcsolhatjuk a gázt. Mindkét esetben hagyjuk az üvegeket kihűlni a vízben! Legjobb, ha másnapig elfelejtjük őket!
- Akkor már kivehetjük őket az edényből és ellenőrizhetjük, hogy jól zárnak-e az üvegek. Ha be tudjuk nyomni a tetejüket, akkor nem sikerült a vákuumozás. Ebben az esetben együk meg a pörköltet még aznap vagy próbáljuk meg újra egy másik fedő használatával. Egyébként, ha lehet, használjunk mindig új fedőt, hogy az ilyen szerencsétlen közjátéktól megkíméljük magunkat!
- A konzerv biztosan felhasználható 3 hónapig, de most teszteljük hosszabb időre is!
Koleszos vagy albérletben élő gyermekünknek meg csak a krumplihámozást és krumplifőzést, a kenyérszeletelést 😀 vagy éppen a tarhonyapirítást kell megtanítanunk!
Vagy ha még kisebbek a gyerekek, akkor mi magunk élvezhetjük a luxust, hogy egy hosszan tartó játszóterezés után nem kell megvárni, hogy kiolvadjon az étel, hanem csak kipattintjuk az üveget és már ehetjük is!
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet. Ha van kedved, gyere beszélgetni a facebook oldalunkra!
Nagyon érdekes, hétvégén ki is próbálom egy kis adaggal. Pici lakás, pici fagyó, ezzel a módszerrel sok helyet spórolnék a fagyasztóban. 🙂
És a konzervek elférnek a szekrény tetején is akár 🙂 Sok sikert! Ha bármilyen kérdésed felmerül, írj és segítünk!
Köszi! az miért lényeges, hogy olaj helyett zsírra készüljön az étel?
mert az utána a tetején megszilárdulva “lezárja” az üvegben az ételt, még jobban tartósítva. de ha valaki idegenkedik az olajtól, használjon nyugodtan olajat, főleg, ha a húsból is sül ki némi zsír, például a bolognaiban vagy csilis babban a darált húsból vagy a lapockából, ha pörköltet konzerválunk
Jó ötletek,a célközönség,mint koleszosés mama pici gyerekei boldogan hurcolják el.Hacsak az üvegcipeléshez sincs kedvük!
Az első nagy cipekedésben az iskolaév előtt egy csomó üveget el lehet vinni nekik autóval, eláll karácsonyig vagy tovább is. Mi is így tervezzük, mert külföldi egyetemről nem lehet hetente hazalátogatni. Ki is számoltuk, hogy miből mennyi kell majd karácsonyig, amikor majd meglátogatjuk a következő ellátmánnyal 😀
Szerintem az üvegek 90 perc kukta vagy 100 perc làbas főzèsben maximàlisan csíramentesek lesznek,lehet elèg lenne csak tisztàra mosott üvegbe rakni az èteleket? Lekvàroknàl màr így csinàlom èvek óta ès működik. Mit gondolsz?
Lehet, hogy beválik! Mondjuk a húsos ételeknél nem mertem kockáztatni, inkább bedobtam őket a mikróba 15 percre! A lekvároknál a gyümölcs savtartalma és a cukor is segít a tartósításban!
Szia! Erdeklodnek, hogy fagyasztott husokkal is mukodik a husbefizes vagy csak friss husokkal?
Koszonom!
simán lehet fagyasztottal is, csak ne fagyottan tedd az üvegbe, amert akkor több idő a konzerválás
Szia! Köszönöm a tippet! Nagyon érdekel és szeretném kipróbálni. Viszont Anyukám felvetette azt a problémát, hogy a gőzölés közben, hogy nem fő péppé az étel?
Ezért kell még kb. félkészen eltenni az üvegekbe az ételt a legtöbb esetben. Bár néha ez sem igaz, mert pl. van úgy, hogy másnap döntöm el, hogy például a csilis babot inkább beüvegezem és így se fő péppé a már amúgy is konzervbab, érdekes. A pörköltnél sem volt még baj, a bolognainál meg kifejezetten jó, ha minél tovább fő. Egyedül a vega ételeket (csicseriborsós, lencsés vagy sárgaborsós) teszem úgy el, hogy előtte csak félig főzöm meg őket.
Szóval nem volt még gondom ezzel, remélem neked is sikerül finom ételeket üvegbe varázsolnod! A lényeg, hogy legyen rajta elég szaft és a biztonság kedvéért tehetsz még egy kis olvasztott zsírt a tetejére, a lezárás előtt, amit aztán ha szeretnétek megenni, leszedhetsz róla, de nem muszáj (csak diétásabb anélkül 😀 )
Sziasztok!
Engem az erdekelne hogy ez a konvervalas mukodik e akkor is ha nem uvegbe toltom az etelt…gondolok itt olyanra hogy vannak ures alufolia tasakok amik etel tarolasra keszultek…abba toltve az etelt es utana a foliat lehegesztve ez mukodhet e?
Szia, érdeklődöm, hogy csicseriborsókrémet (hummuszt) szerinted mennyi időre állítsam az automatán? Itt a csicserikrém meg van főzve, a tetejére olajat csorgatok lezárás elôtt. Az automata papírja szerint a babféléknek 120 perc kell 100 fokon, ez érvényes a krémre is? (Így csináltam tegnap az első adagot, de volt olyan üveg -teljesen új lapkákkal-, amiből kifőtt az olívaolaj. 🤦) Kell ennek 2 óra? Köszi szépen!
ne haragudj a megkésett válaszért, szerintem nem kell neki 2 óra, elég a 80, max 100 perc, ha jó minőségű az automatád
Megtetszett az ételek tartósítása nevű cikk. Megpróbálkozok vele én is. Remélem még sok érdekes cikkel találkozom. Üdvözlettel, D.Éva
Azt leírás röviden, hogy a paradicsomos húsgombócot hogy teszed el? Félfővésben a gombóc ugrik az üvegbe, majd ráöntesz rántás nélkül paradicsomszószt? Aztán együtt lezárva tovább főzök?
Ez egy nagyon hasznos leírás. Kempingezésez nagyon jól fog jönni.
Bár, szerintem a kölyök tanuljon csak meg főzni magára.
Mi már 20 évvel ezelőtt kempingezéshez készítettünk így konzerveket. Nagyon beváltcsk valami köretet kellet hozzá kászíteni, és pár perc alatt készen volt az ebéd, vagy a vacsora.
Szeretném tudni , hogy a készételeknél a maximális felhasználási idő 3 hónap ?????? Miért.
Más befőttek esetében akár évek is lehetnek amig elállnak.
azóta már teszteltem, évekig jók 🙂
Szia! Simán szobahőmérsékleten elállnak? Mert több helyen azt olvasom, hogy 10fok alatt lehet tárolni. Köszi 🙂
nem kell őket hidegben tárolni, hiszen vákuum alatt vannak