Azaz a „ragù alla bolognese”, amiben darált marha és sertéshús van, zöldségekkel és paradicsommal, aminek semmi köze a magyar menzán található „bolognai” spagettihez, sem a különféle márkák alapporaihoz, még akkor sem, ha olasz séf ajánlgatja nekünk.

 

Ezt a receptet, mint eredeti bolognai szószt, már nagyon régen tanultam Olaszországban, amikor ott éltem sokáig, mégpedig Bolognához nagyon közel.  Ez nem azt jelenti, hogy más recept nem lehet eredeti, hiszen az amerikai déli rántott csirkénél is említettem, hogy ez olyan, mint nálunk a töltöttkáposzta, több verzió is létezik, van aki vörösbor helyett fehérbort használ például, van aki a soffritto lepirításával kezd, van, aki a kockázott, füstölt húsos szalonnát és a húst pirítja, mint az én receptemben. De van, ami alap, tehát ettől lesz eredeti a recept, a hús, zöldségek és paradicsom aránya, a soffritto és bor, valamint a fűszerezés (só és bors, de semmi oregánó és bazsalikom)

 

bolognai szósz

Az igazi bolognai szósz

 

Anyukák, ezt főzhetitek a kolis vagy albérletben élő egyetemistának is, mert lehet belőle házi konzervet készíteni, ami sokáig eláll!

 

Én nagy mennyiségben készítem, mert ha az ember egyszer már nekiáll, akkor főzzön sokat, így utána sokszor nem kell vele foglalkozni. A receptben az általam használt nagy mennyiséget írom le, aki akarja, felezheti, de szerintem nem érdemes.

 

A bolognai alapkoncepciója a következő:

  • 1/3 rész hús: 10 dkg kockázott bacon + 500 gr sertés 500 gr marha darálthús, vagy a boltokban kapható 400 grammos mix, ebből 3-at veszek (1200 gr).
  • 1/3 rész zöldségek (a soffritto alapja, azaz: sárgarépa, szárzeller, vöröshagyma): ez esetben 3 nagyon nagy sárgarépa, 3 nagyobb szár a szárzellerből, 2 nagyon nagy vöröshagyma.
  • 1/3 rész paradicsom: hámozott konzervparadicsom, általában 5-öt használok, vagy 1 nagy 400 gr-osat + 2 db 240 gr-osat (nem a konzerv súlya, hanem a töltősúlyé) + 1 nagyobb sűrített paradicsom.

További hozzávalók:

  • 100 gr vaj + kb 2 evőkanál olaj  – Vaj mindenképpen kell bele az íze miatt! Ha a darált húsok zsírosabbak, akkor az olaj elhagyható.
  • Ehhez a mennyiséghez kb. 3 dl vörösbor (ez lehet fehérbor is, de én a vörösbort jobban kedvelem a raguba a testessége és íze miatt).
  • 1/2 – 1 liter húsalaplé (kockából is lehet, ebben az esetben marhahúsleves kocka legyen, alapléből mindegy, nem kell külön ezért marhahúsleves főzni)
  • só, bors – más fűszerre nincs szükség

 

Elkészítési mód:

  • Naaaaagy fazékban vajat olvasztok, ebbe mehet a pár evőkanál olaj, ha nem túl zsíros a darált hús.
  • Hevítem, majd beleteszem a kockázott bacont.
  • Picit megizzasztom, majd mehet bele a darált hús is. Pirítom, keverem, ha csomókban összeáll a hús, akkor a fakanállal szétnyomkodom, hogy szétessen. Ez az egészben a legidőigényesebb. De nem kell azért folyamatosan mellette állni.
  • Közben megpucolom a zöldséget, aprítóba teszem, mert kinek van ideje apróra vágni, így pár pillanat alatt megvan.
  • Ha kifehéredett a hús (ne szó szerint értsd 😀 ) , akkor beleöntöm a bort.
  • Addig forralom, amíg elforr a bor alkoholtartalma és körülbelül a felére redukálódik.
  • Ha ez kész, akkor beleteszem az aprított zöldséget, a paradicsom konzerveket, úgy, hogy a konzervdobozokat kis vízzel kiöblítem bele a szószba, hogy ne pazaroljak. A sűrített paradicsommal is így járok el.
  • Beleöntöm a húsleves vagy alaplé egy részét, a többit akkor pótolom, ha nagyon hamar elfőné a levét a szósz.
  • Ilyenkor még nagyon nincs bolognai kinézete, elég gusztustalannak tűnik a lé tetején úszkáló hámozott konzervparadicsomokkal, de nem kell aggódni!
  • Sózom, borsozom, felforralom, majd takarékon főzőfakanállal alátámasztott fedő alatt kb. 3-4 órát főzöm.
  • Közben néha rápillantok, és pótolom a folyadékot, ha szükséges lenne.
  • Akkor van kész, ha már jó sűrű, de azért vigyázni kell, hogy le ne égjen. Az sem baj, ha kicsit még „levesesebb” egy picit, mert ilyenkor úgy merem ki, hogy a kevésbé sűrű szószt félreteszem lasagne-nak.

 

Mikor kész, lehűtöm és kiadagolom. Ha van a mélyhűtőben hely, akkor műanyag dobozokba teszem, ha nincs, vagy szállítani kell, akkor konzervet készítek belőle. Egy adag nálunk 8 púpozott evőkanál ragu, ennyi megy bele egy dobozba (kb. 3 és fél főre, nálunk 2 felnőtt, egy tizenegy éves és egy 5 éves eszi).

 

házi konzervek

Házi konzervek? Nem lehetetlen!

 

Ha konzervet szeretnél készíteni:

  • Sterilizáld az üvegeket és fedőket így>>
  • Töltsd meg az üvegeket úgy, hogy 2 ujjnyi maradjon a tetején az üveg szájától számítva és a tetejére kerüljön egy kis folyadék, mármint a szószból, ami zsírosabb és elzárja majd a darálthúsos mártást a levegőtől.
  • Tedd a már ismert módon kuktába vagy lábosba, és gőzöld a pörkölttel megegyező ideig.
  • Hagyd kihűlni a vízben és másnap már mehetnek is a kamrába, ha vákuumos lett a tetejük. 
tagliatelle

A bolognai szószt tradicionálisan tagliatellével fogyasztják!

 

Mire használhatjuk a bolognai szószt?

 

Ehetjük tagliatellével, gnocchival, garganellivel, farfalleval, tortellinivel, tortellonival, cappellettivel. Készíthetünk belőle lasagne-t, amihez 2 doboznyi ragu kell vagy egy nagyobb (fél literes) konzerv.

Ha éhesebbek vagyunk, vagy több az éhes száj, akkor dúsítjuk konzerv zöldborsóval és farfalle tésztával. Isteni! Minden esetben parmezán sajtot szórjunk rá, a trappista sajt ehhez az ételhez nem jó.

 

Bolognai ragus-borsós farfalle

Bolognai ragus-borsós farfalle

 

Ha kevés mártás marad, akkor rátehetjük pizzára vagy beletehetjük pizzacsigába is, bár Olaszországban ezt nemigen teszik. Jut eszembe: SPAGETTI-hez sem használják, ahhoz nem illik a bolognai szósz! Lásd, mivel tudjuk őrületbe kergetni az olaszokat>>

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.  Ha van kedved, gyere beszélgetni a facebook oldalunkra!