Létezik egy olyan elixír, ami olcsó, könnyen elkészíthető otthon is, nem kell sokat pepecselni vele, más ételek alapja is lehet, megkönnyítve ezzel a heti menütervezést, ráadásul segít a bőr rugalmasságának a megőrzésében és a fájó ízületeket is enyhíti?

 

Van ilyen!

 

Az is lehet, hogy jól ismered, csak a sok pozitív hatásáról nem is tudsz?

Gyerekkoromban nem szerettem a vasárnapi húslevest. Nagyon sokáig azt gondoltam, hogy az a sárgás lé nem más, mint egy tányér folyékony zsíros valami, nulla tápértékkel. Arról nem beszélve, hogy amúgy is gebe voltam, és ha megettem egy tányérral, utána már nem nagyon volt hely a gyomromban másnak.

 

(Ne menj még el, akkor sem, ha te se szereted a „húslevest”, nem a „normál” verzióról lesz szó, olvasd végig, meglepő információkkal találkozhatsz!)

 

Aztán sok víz lefolyt a Dunán, sokat olvastam a témában, főleg a terhességek utáni és az edzések során fellépő térd és bokafájdalmak kapcsán. Bár még fiatal vagyok, de a kötőszövetek meglazulása és a porckopás miatt gyakran fájt a térdem, a vállam, a bokám és a csuklóm. Ez utóbbi miatt pedig azt gondoltam, hogy soha nem fogok tudni tésztát gyúrni.

 

Aztán rájöttem, hogy ízületvédő étrend kiegészítők fogyasztásával a helyzet javítható.

 

Aztán sokat barangolva a neten azt is megtudtam, hogy egy jól elkészített leves bizony jelentős kollagén pótlás lehet a szervezet számára! Talán ezért, vagy talán azért, mert közben változott az ízlésem (ti is tapasztaltátok azt, hogy tényleg igaz, hogy 7 évente változik az ízlésetek?), de megszerettem a „húslevest”, olyannyira, hogy minden héten főzök, amit aztán különböző formában el is fogyasztunk.

 

Olvasd el a 15 okot, hogy miért fogyassz rendszeresen csontlevest!

 

Ha a blog olvasói vagytok, akkor már tudjátok, hogy ilyenkor nem a hagyományos „bele egy-két nagydarab húst” leves híve vagyok, hanem teleteszem porcokban, csontokban és bőrben gazdag, ám mégis olcsó hozzávalókkal.

 

Nagy kedvencem ezért a csirkemellcsont. A csontos mell vásárlása is ezért éri meg:

Csontos csirkemell vagy filé? Melyik éri meg jobban?

De lehet kapni fillérekért magában csirkemell csontot is! Vegyél, nem csak a kutyáknak jó és felejtsd el, hogy csak  a szegények vásárolnak ilyet, vagy csirkefarhátat, mindkettő tele van értékes ásványi anyagokkal a szervezet számára!

 

Vagy ugyanilyen megfontolásból nem ódzkodom a faros combtól sem. Ha látok akciós csirkenyakat, abból is betárazok, otthon szétporciózom, majd fagyasztom. A csirkeszárnyak végeit is levágom a leves számára. Ha a piacon vásárolt csirkemájat szívvel együtt adják, akkor a szíveket is szétosztom a csontleves alapanyagos zacskókba.

 

Az ízületvédő és „bőrkisimító” elixír, azaz a kollagénben gazdag csontleves vagy ahogyan mi hívjuk: erőleves

 

…elkészítési módját holnap osztom meg veletek. Tudom, hogy a hagyományos erőleves máshogy készül, darált marhahússal, tojásfehérjével és paradicsommal is, de mi ezt nevezzük erőlevesnek, mégpedig a jótékony hatásai, vagyis az „ereje” miatt:

A csontokból a hosszú főzési idő alatt magnézium, kalcium, foszfor, kálium oldódik ki, és kollagén, ahogyan hyaluronsav, glukozamin- és kondroitin-szulfát is kerül bőven a levesbe a csontokból, porcokból és a bőrből.

 

15 ok, hogy miért fogyasszunk egy jól elkészített „erőlevest”:

  1. Segíti az emésztőrendszer működését
  2. Jó a gyulladások ellen
  3. Enyhíti az influenza és a megfázás tüneteit
  4. Immunerősítő hatású
  5. Megerősíteni a vékonybél falát
  6. Rendezi a székrekedéses vagy hasmenéses állapotot
  7. A benne lévő gicin segíthet a reflux kordában tartásában
  8. Támogatja az ízületek egészséges működését
  9. Hatékony fogyókúra esetén: növeli a jóllakottság érzését alacsony energia bevitel mellett
  10. Javítja az agyműködést
  11. Segít az alvás minőségének javításában, mivel nyugtató hatású, ami miatt egyes vélekedések szerint a lélek gyógyítására is alkalmas lehet
  12. Elősegíti a máj méregtelenítését, így másnaposság ellen is jó
  13. A benne lévő ásványi anyagok fontos szerepet játszanak az egészséges csontképződésben.
  14. Csökkentheti az ízületi gyulladást és fájdalmat
  15. Kollagénben gazdag, így segít a bőr rugalmasságának a megőrzésében

 

A jól elkészített csontlevesnek nagy szerepe van a bőr rugalmasságának védelmében!

 

Mi az a kollagén?

 

A kollagén az izmok, ízületek, inak, porcok, szalagok és csontozat természetes összetevője. Most nem írnék róla hosszas értekezést, de talán tudjátok, hogy 25 éves kor után egyre alacsonyabb lesz a szervezet kollagén szintje, 40 éves korban drasztikusan csökken, és 60 éves kor után már csak 10 %-a az eredetinek. Bizonyos kor felett tehát, ha nincs plusz kollagén bevitel, akkor kollagén hiányos állapotba kerülünk.

 

Mik a kollagén hiány jelei?

  • Érezhető egész testre vonatkozó gyengeség és fáradtság
  • Rossz közérzet
  • Kevesebb energia
  • Száraz, vízhiányos bőr, majd kialakulhatnak bőrelváltozások
  • Bőrszínváltozások: először vörös, majd egyre sötétedő barna foltok
  • Csökkenő bőrfeszesség
  • Meglazult kötőszövetek
  • Ráncképződés
  • Az izmok feszessége csökken
  • Elvékonyodó bőr
  • Az anyajegyek könnyebben elfertőződhetnek

 

Talán ET-nek is több kollagénben gazdag csontlevest kellett volna ennie! 😀

 

Miben segíthet a kollagén pótlása?

 

A pluszban bevitt kollagén javíthatja a bőr rugalmasságát és nedvességtartalmát, csökkentheti a ráncok mélységét, és segíthet a hajhullás megállításában. Javítja a cellulit állapotát is, ehhez azonban hosszú időn keresztül: legalább 6 hónapig kell extra kollagén pótlást alkalmazni. Ez bizony sokba kerülhet, kivéve, ha a kollagént az olcsó alapanyagokból főzött levessel visszük be. Ugye már megéri az a kis fáradtság, amivel a mi kis „elixírünk” főzése jár?

 

Fontos tudni, hogy bár sok krém is tartalmaz kollagént, de ezeknek az alkalmazása nem nagy segítség, a kollagén molekulák túl nagyok ahhoz, hogy a bőrön keresztül felszívódhassanak és a mélyebben lévő kötőszövetekbe nem jutnak el.

 

Ami még nem elhanyagolható hatás, hogy a kollagénben jelen van az arginin és a glicin,

 

…amelyek mindegyike a máj méregtelenítésében is segít, így akkor is érdemes erőlevest fogyasztani, ha állandó a házisárkány effektus (mindig mérgeskedünk), mert akkor valószínűleg a májunk működésével is gond lehet, legalábbis a keleti orvoslás szerint.

 

Forrás: ITT, ITT és ITT

 

Holnap bemutatom, hogy én hogyan készítem, és, hogy a náthás időszakban hogyan használtam fel egy héten négyszer, hogy láncfőzés keretében újabb és újabb gyógyító ételt varázsoljak belőle! UPDATE: A kollagénes leves receptje

 

Egy kis vidámság így a végére:

 

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!