Egy leves, amiről a Nem York Times is szuperlatívuszokban írt! Ajánld te is az ismerőseidnek!

Az előző cikkben említettem, hogy miért fontos, hogy minél gyakrabban együnk kollagénben gazdag erőlevest. Ez nem azonos a klasszikus húslevessel, bár hasonlít annak a békebeli verziójára, amikor egy egész tyúkot beletettek, a lábaival, nyakával és belsőségekkel (szívvel, zúzával) együtt.

 

Ne ijedj meg, nem kell feltétlenül csirkeláb a rugalmas arcbőrhöz! Bár ártani, nem árt 😀 A kép forrása: https://www.rawstory.com/

 

Soha nem felejtem el, mikor először főztem húslevest háziasszonyként először Olaszországban, egy egész hazai tyúkot beletéve. Szinte mindenki rosszul lett, mikor belenézett a lábasba és meglátta az úszó csirkelábakat . De a leves ízére nem volt panasz! Persze manapság nem árulnak csirkelábat a szupermarketben, legalábbis nem gyakran.

 

Ha ki nem állhatod ezeket a hozzávalókat vagy rá se tudsz nézni a belsőségekre, azért még ne menj el, van más alternatíva is a kollagénben gazdag leves elkészítésére!

 

Ha még nem olvastad volna a múltkori cikket, vagy nem tudod, hogy neked szükséged van-e kollagénre, akkor kattints ide:

https://nagybetuselet..hu/ha-rugalmas-borre-vagysz-ezt-a-levest-edd/

 

De nem csak akkor érdemes ezt a levest fogyasztanod, ha érdekel a bőröd rugalmassága vagy fájnak az ízületeid, de nátha esetében is valóságos csodaszer, így a nátháról készülő minisorozat következő részeként is fogadjátok szeretettel a nemcsak lélekmelengető elixír receptjét. Levesről már többször írtam, a gyorsabb verzióját a láncfőzéses cikkben is megemlítettem, de ennek a kollagénes levesnek az egyik legfontosabb tényezője pont az idő!

 

Tehát, először is, ezt a levest elég időigényes megfőzni, ne állj neki vacsora előtt két órával.

 

Viszont cserébe alig kell valamit csinálni az előkészítés során, főleg, ha szokásoddá teszed, hogy a konyhai tevékenységeket részfeladatokra bontod – nem csak ennek az ételnél.

Járj nyitott szemmel az üzletekben és ha akciós termékekre bukkansz, akkor vásárold meg őket és dolgozd fel az alapanyagokat. Például:

 

  • Vegyél csontos csirkemellet és filézd ki, a bőrét és a csontot tedd egy fagyasztó zacskóba. Én mindig nagyobb zacskóba teszem, mert tudom, hogy idővel jön még mellé 1-2 másik leves hozzávaló.
  • Vegyél külön csirkemellcsontot, fillérekért és adagold azt is ki. Vigyázz, ne szédülj meg az árától és mondd azt, hogy „Ilyen olcsó? Akkor kérek két kilót!”, mert ugyancsak meg fogsz lepődni a mennyiségétől.
  • Ha akciós a faros comb, akkor vágd le a far részét, és szintén társítsd a mellcsont mellé.
  • A csirke szárny végei is tökéletesek a levesbe, vásárlás után egyből levágom és azokat is bezacskózom. Sem a sült csirke szárnyon, sem a nálunk Buffalo csirke szárny néven futó, a boltban aranyáron, fagyasztva kapható „chicken wings”-ben nem ad annyit az ételhez, hogy ne lehetne feláldozni egy jó ügy oltárán, mint az egészségünk és a rugalmas bőrünk 😀
  • Ne félj a farháttól! Ez nem csak a szegények eledele, hanem az ízületeink jó barátjaként tekints rá!
  • Kapsz egy házi tyúkot? Tedd bele az egészet!
  • Gusztustalannak találod a csirkenyakat? Nem kell megenned, ellenben ha eléd kerül fillérekért, akkor vegyél belőle és porciózd ki, ahogy az előbbieket.
  • Ugyanígy tegyél csirkeszívvel, zúzával.
  • Olyan szerencsés vagy, hogy csirkelábhoz jutsz? Győzd le az ellenérzésed és irány az is a fagyóba! De ne feledd: ezek közül egyik sem esszenciális, ne add fel, ha undorodsz ezektől az alapanyagoktól! Főzd másból!!

 

Hiszen nem csak csirkecsont kerülhet a kollagénes levesbe, ha úgy adódik:

 

  • Csontos karaj vagy tarja az akciós? Eldöntheted, hogy egyből levágod-e húst a csontról vagy megsütöd egyben és a vacsi után a maradék csontod fagyasztod. Igen, megsütve is jó lesz!

 

Persze ha egész csirkét sütsz, akkor a maradékot szintén ne dobd ki, hanem menjen a „jégre”! Vagy éppen gondolkodj előre, és ha tudod, hogy csirkesült lesz a menü, akkor tervezz be egy leves főzést is. Vacsora vagy ebéd után dobd a maradékot a kuktába vagy lábosba (elkészítési mód lásd lejjebb) és mehet hozzá a többi „gyűjtött” csont a mélyhűtőből, akár fagyosan is.

 

  • Ha találsz marha velős csontot, ott ne hagyd!
  • Persze a kocsonyához való alapanyagok is tökéletesek.

 

A leves tekintetében nincsenek kőbe vésett szabályok. Ha csak csirkéből csinálod, mert az van, úgyis jó. Ha csak marhából vagy sertésből, az sem baj. Vagy vegyesen, az a legjobb. Tényleg nem számít.

 

A lényeg az, hogy legyen benne, minél több csont, porcos részek és némi bőr legyen benne!

 

Korábban féltem a bőrös részeket beletenni, mert azt gondoltam, hogy akkor túl zsíros a leves, viszont elég sokat kutatva rájöttem, hogy a bőrben mennyi kollagén van. Sokan úgy gondolják, hogy viszont tele van méreganyaggal, mert ugye a bőrünk az egyik méregtelenítő szervünk, de akármennyit próbáltam utánajárni, nem találtam erre meggyőző bizonyítékot, kivéve a szóbeszédet. Ha tudtok erre vonatkozó hiteles forrást, ne tartsátok magatokban!

 

Leves főzés menete:

  1. Vedd elő a fagyasztóból az összegyűjtött leves csomagot.
  2. Ha van időd, olvaszd ki a hűtőben, és ezzel még áramot is spórolsz, ha egy nappal szeretnéd gyorsítani a főzést vagy van éppen valamilyen friss alapanyag, ami már nem fér a mélyhűtőbe, akkor akár jegesen is beledobhatod a magas falú lábasba vagy kuktába.
  3. Önts rá hideg vizet a kuktában a jelig vagy a lábasban, hogy 2 ujjnyira legyen a peremétől.
  4. Tegyél bele egy evőkanálnyi fehér ecetet (sima ecet vagy almaecet is jó). Ne aggódj, az ízén nem fog érződni, de az ecet elősegíti a fontos anyagok kioldódását!
  5. Gyújts alá és tedd egyből takarékra, hogy ne kelljen vele már foglalkozni. Nem szabad, hogy lobogjon a víz, ha van időd sokat ránézni, vagy mellette állni, hogy lásd, mikor kezd el forrni, akkor gyorsíthatod azzal, hogy az elején nem teszed takarékra, de mivel úgyse lesz kész aznap, ahogy már említettem, kár rizikózni. Ugyanis a magas hőmérséklet árt azoknak az ásványi anyagoknak és a kollagénnek, ami miatt főzzük ezt az erőlevest.
  6. Ne sózd, ne kezd el a zöldségeket előkészíteni, nem fog még kelleni!

 

Ez így nagyjából 5 percnyi meló, de az se nagy munka, ha aznap dolgozod fel az alapanyagokat, bár gyűjteni sokkal jobb. Ezután eldöntheted, hogy le akarod-e szedni a keletkező habot a levesről, de nem muszáj, mert nagyon lassan, sokáig fog főni és el fogja forrni a habot.

 

Tehát a fő szabály: NE LOBOGJON a leves!

 

Csak éppen hogy finoman gyöngyözzön, alacsonyabb hőmérsékleten. Tegyél rá fedőt, és mehet egész éjjel, minél tovább annál jobb. Ugyanis a kollagénnek és ásványi anyagoknak sok idő kell, mire kioldódik a csontokból, bőrből stb. Csirkéből minimum 24 óráig főzzük a levest, marhából pedig 48 is kell!

 

Szóval csak a csontok főjenek legalább egy éjszakát, de akár egy egész napot is. Közben előkészítjük a zöldséget. Itt is érvényes, hogy apránként sokkal kevesebb nyűggel jár a feldolgozás:

 

  • Akciós a fehérrépa? Pucold meg, vágd hasábokra, mehet a leveszöldséggyűjtő zacskókba!
  • A karalábét vágd kétfelé, porciózd, a zellert is érdemes akkora darabokra osztani, amekkorát szeretnénk a levesben látni. Speciel pont ez a két zöldség akár nem is muszáj, mert én van, hogy csak szárzeller zöldet teszek bele, némi szárral, külföldi módra.
  • Sárgarépát ne fagyaszd a leveshez, mert nem lesz jó az íze!

 

 

A bezöldségezés egyszerű:

  1. Ha van ilyen mélyhűtött feldolgozott zöldséged, akkor így fagyottan mehet is bele.
  2. Egy hagymának távolítsd el csak a legkülső és sérült héját, mosd meg és HÉJASTÓL tedd a levesbe.
  3. 2 gerezd fokhagymát is dobj bele, ha nincs kedved, nem is kell megpucolni.
  4. Ízlés szerinti mennyiségű sárgarépát pucolj, vágd félbe, négybe, ahogyan szeretitek.
  5. Ezután jön némi só, szemes bors és 2-3 babérlevél. Én nem szoktam teatojásba tenni, mert úgyis leszűröm a levest.

 

Ez a rész sem vesz igénybe 10 percnél többet. Kukta visszazár, fedőt visszatesz és főhet tovább még akár 10-12 órán keresztül. Az is jó, ha csak a csontok főnek egy éjszakát, nappalra lezárod és a bezöldségezés után még egy éjszakát, majd reggel megint lezárod.

 

 

Ezt a levest nem zsírtalanítjuk egyből!

 

Ugyanis akkor rengeteg kollagént is eltávolítanánk belőle. Megvárjuk, míg kihűl és a zsír a tetején összeáll, mert ha megszilárdul, akkor könnyebben leszedhető.

 

Ezután kezdődhet a leves leszűrése.

 

  • Szedd ki a zöldséget, óvatosan, mert a sok főzéstől eléggé törnek
  • A csontokat is halászd ki. Meglátod, a porcos részek szinte teljesen szétjönnek, a porc eltűnik vagy teljesen kocsonyás állagú lesz. A csontok is olyan puhák, hogy akár meg is ehetők, mert szétporladnak a szájban 😀 (vannak olyan elvetemültek, akik szeretik a csontot megenni)
  • A lét szűrd le és adagold ki.

 

A csontról le lehet szedni az ehető husikat

 

Én úgy szoktam eltervezni, hogy az első napon eszünk egy adag levest, így klasszikus húslevesként, a többit műanyag dobozba teszem. Másnap készítek valamilyen ételt, aminek az alapja a kollagénes leves, a többit fagyasztom, akkor is, ha még használom a héten, mert hamar megromlik, bár a tetején kialakuló zsírréteg némileg késlelteti ezt a hatást.

 

Sokkal könnyebb a zsírtalanítás, ha előtte bedobozoljuk a levest, mert a szilárd zsírréteg rárakódik a doboz tetejére.

 

Az így eltávolított zsírt se dobd ki, tedd félre és add a sütőben sült krumplihoz! Az a legjobb, ha már előre úgy tervezed (ez a láncfőzés), hogy a leves főzés után olyan étel legyen, amihez jól illik a sütőben sült krumpli, így nem kell tárolgatni semmit feleslegesen.

Láncfőzéssel spórolj időt a konyhában!

 

A következő cikkben újabb csontleves alapú ételek láncfőzését mutatom be.

 

Hogy hogyan lehet egy héten akár négyszer is enni ilyen ízületvédő levest, úgy, hogy ne unjuk meg, főleg, ha éppen náthás a család és te is ágynak dőltél, és hogyan hasznosíthatjuk a leveszöldséget vagy a csontokat, amiket természetesen nem dobunk ki a főzés után!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!