Imádod a kalácsot, de azt hitted, hogy lehetetlen és bonyolult dolog a megsütése, ezért neki sem álltál eddig? Van egy jó hírem: neked is simán sikerülni fog!

 

Egy kis sztori (ha nem érdekel, ide kattintva egyből a receptre ugorhatsz):

 

Tegnap ragacsos csokis kekszet akartam sütni, kell hozzá két tojás. Feltörtem az elsőt és nagy volt a meglepetésem: 2 tojássárgája volt, juhééé! Feltörtem a másodikat is erre abban is kettő volt 😀 Ez aztán a nagy meglepi!

Ki is kaptam 2 sárgát, és úgy döntöttem, hogy akkor valamilyen kelt tésztás cuccot is sütök. Másnapra azonban megszáradtak volna, még ha le is zárom a tálkát, így tudtam, hogy neki kell ugranom. A végén este 8-kor kezdtem neki, és az esti film nézése közben pár perces szüneteket tartva (férj addig kint dohányzott), fél 11-re elkészült a kalácsunk.

Ezzel azt akartam szimbolizálni, hogy bár sok idő kell hozzá, de addig nem kell mellette állni, és olyan egyszerű kalácsot sütni, hogy közben mozizni is lehet simán.

 

Te is készíthetsz foszlós kalácsot reggelire vagy uzsonnára!

 

Íme a foszlós kalács receptem:

 

Hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt (vagy 35 dkg finomliszt és 15 dkg rétesliszt)
  • 1,5 zacskó szárított élesztő vagy 4 dkg élesztő
  • 5 dkg cukor
  • 5 dkg vaj (margarin is jó, ebben esetben adjunk hozzá még egy fél ek. étolajat)
  • 2 db tojás sárgája (a fehérjét fagyasszuk le, és máskor felhasználhatjuk)
  • Egy kis citromhéj (kihagyható, de érdemes beletenni)
  • 1 kis vanília aroma vagy kivonat, esetleg vaníliás cukor de akkor csökkentsük a cukor mennyiségét 5 grammal.
  • 1 csipet só
  • 2,5 dl tej

 

A kalács elkészítési módja:

 

  1. A lisztet egy nagy tálba kimérjük. A profik azt tanácsolják, hogy szitáljuk át, én bevallom, ezt legtöbbször kihagyom, de eddig még mindig finom lett a végeredmény. Tehát ha te is olyan lusta vagy, mint én, akkor csak szimplán mérd ki.

 

  1. A tejet a mikróban meglangyosítjuk, de fontos, hogy ne legyen forró, csak kézmeleg!

 

  1. Ha friss élesztőt használunk, akkor kb. 1 dl tejet külön veszünk, ebbe morzsoljuk az élesztőt és adunk hozzá egy kis cukrot (levonva a teljes mennyiségből), majd felfuttatjuk.

 

Kezdő sütők: ez azt jelenti, hogy az élesztőből a tej tetején valami habos izé lesz, olyan kb. 5-10 perc alatt. Ha ez nem következik be, akkor rossz volt az élesztő, lehet újrakezdeni az egészet. Tudtad, hogy az élesztő fagyasztható?

 

Fagyaszd le az élesztőt!

 

 

  1. Közben vajat/margarint felolvasztjuk, és kicsit hagyjuk kihűlni, közben folytatjuk a hozzávalók kimérését.

 

  1. Ha szárított élesztőt használunk, akkor a liszt egyik sarkába szórjuk, a másik sarkába pedig a sót hogy ne érintkezzenek, mert a só gátolja az élesztőgombák szaporodását.

 

  1. Beletesszük lisztbe a cukrot is és a közepén egy kis mélyedést csinálunk, amibe beleütjük a tojások sárgáját.

 

Azért csak azt, mert a tojássárgája segíti a kelt tészták kelését, a fehérje meg gátolja azt. Viszont a 2 tojásfehérje sem megy kárba, tedd egy kisebb jól záródó dobozba, írjál rá egy 2-est és mehet a fagyasztóba. Ha megint lenne később maradék tojásfehérje, akkor azt simán rá lehet tenni a megfagyottakra és akkor átírjuk a dobozon lévő számot.

Ha ez kimaradna, akkor sincs gond, nálam is fordult már elő, hogy elfelejtettem, mikor kiolvad, akkor elég megmérni őket és elosztani a kapott adatot 35-tel és akkor megkapod, hogy hány darabnak felel meg. Ebből aztán készülhet habcsók vagy Pavlova torta, Rákóczi túrós vagy éppen angyaltorta. De pár extra tojással készülhet belőle kevésbé zsíros tojásrántotta vagy tojáswrap.

A tojás is fagyasztható!

Tudtad, hogy a tojás fagyasztható?

 

  1. Ha friss élesztőt használunk és elkészült a kovász (a felfuttatott élesztő), akkor a lisztes keverékhez öntjük és elkezdjük összekeverni, a maradék tejjel együtt. (Ha szárított élesztővel készítjük, akkor értelemszerűen beleöntjük a langyos tejet)

 

Én ilyenkor még egy kanállal dolgozom, kényelmes vagyok, na – nem akarom, hogy ragacsos legyen a kezem. Tudom, hogy gyúrás közben lejön róla, de sokszor előfordul, hogy közben van, hogy valami közbejön, akár egy villanyfelkapcsolás és nem akarom, hogy kezet kelljen mosnom.

 

  1. Ha már nagyjából összeáll, akkor még mindig a tálban elkezdem kézzel dagasztani és apránként hozzáadom az olvasztott vajat. Azért nem korábban, mert ha az elején tennénk bele, akkor a zsiradék bevonná a lisztszemcséket és nem tudnának érintkezésbe lépni rendesen az élesztőgombákkal, így kevésbé kelne meg a kalácsunk.

 

A kép forrása: https://www.pinchmysalt.com

 

  1. Most jön az egyetlen nehézség a kalácskészítésben, persze ez sem bonyolult, csak kell hozzá egy kis fizikum: a dagasztás. Ezt már nem a tálban tesszük, hanem kiöntjük a masszát egy deszkára, vagy ennek hiányában a letakarított és belisztezett asztalra. Ha kézzel gyúrsz, akkor kell hozzá legalább 10-15 perc, hogy szép sima legyen a tészta! De vedd úgy, hogy ez a napi edzés része! 😀 Persze ha van dagasztógéped, akkor nem kell ennyi idő, sőt nem is szabad túl sokáig géppel dagasztani, mert az sem jó. De erről a témáról majd írok külön, videókkal tarkítva, mert nehéz elmagyarázni, hogy milyen állagúnak kellene lennie a tésztának.

 

Korábban elkövettem azt a hibát, hogy nem voltam elég kitartó, mert kb. 5 perc után is úgy tűnik, hogy szépen összeállt a kalácstészta, de mivel nem volt kidolgozva rendesen, ezért nem is lett szép foszlós, inkább tömör volt az állaga. Ezért ne sajnáld erre az időt!

 

  1. Innentől már pofonegyszerű a történet: kiolajozott kelesztőtálba tesszük a tésztát, rázárjuk – ha nincs ilyen tálunk, akkor bármilyen tálba/edénybe és letakarjuk egy konyharuhával, vagy akár ha a legutóbbi wellnessezéskor hoztunk haza zuhanysapkát a szállodából, akkor az a legtökéletesebb választás ehhez. De érdemes egy kelesztőtálba beruházni, párszáz forint az egész és nagyon hasznos.

 

FONTOS: nem szabad túlkeleszteni! Figyeljünk rá, melegebb időben elég 35-40 perc is, mire a duplájára nő.

 

  1. Ekkor kivesszük és annyi fele osztjuk a tésztát, ahányas fonást szeretnénk (én biztos, ami biztos, mérleggel mérem, hogy egyformák legyenek. Ezúttal 6 db 145 grammos darab lett belőle).

 

  1. A darabokat kicsit legömbölyítjük és hagyjuk őket pihenni 10 percig, hogy a gluténszálak újra megnyúljanak.

 

  1. Utána vissza az oviba: sodorjunk belőlük a deszkán hosszú kígyókat a tenyerünk alatt, mintha gyurmáznánk. Ha nehezen lehetne sodorni őket, akkor várjunk 1-2 percig, addig gyurmázzunk egy másikkal, ha később visszatérünk rá, akkor sokkal egyszerűbb lesz.

 

A képek forrása: popsugar.com és bakingdom.com

 

  1. Ezután jön a fonás: egy szép nagy kalács 6-os fonatú, de lehet persze csalni is, és készíteni két 3-as sima fonatot és egymásra tenni. A 4-es fonás is pofonegyszerű. Ebből a mennyiségből szép nagy kalácsunk lesz, de dönthetünk úgy is, hogy inkább két kisebb kalácsot készítünk.

 

A négyes fonás:

 

https://youtu.be/gCDBpbZKCFw?t=37s

 

Elsőre bonyolultnak tűnhet, de nem az egyáltalán, ha megérted a mechanizmust.

 

De amire rá kellett jönnöm tegnap, hogy a hatos fonás még ennél is egyszerűbb, pedig attól mindig féltem korábban, ezért én is a csalós verziót fontam

 

A hatos fonás:

 

 

Csak annyit kell ismételgetnünk, hogy „ki a szélére, le középre” 😀

 

  1. Kész a fonás, ekkor lekenjük egy felvert tojással, majd szépen kelni hagyjuk megint. Nem őrült sokáig, és nem kell túl meleg helyre tenni! Azért persze nem nyitjuk rá az ablakot, ne kapjon szegény kalácska huzatot, de tényleg fontos, hogy ne siettessük a kelést.

 

Nagyjából 45 perc múlva már szép nagy lesz.

 

 

Ezért fontos, hogy a kelés kezdetétől számolva 25 perc után bekapcsoljuk a sütőt 170-180 fokra. Sajnos ebben nem tudok közelebbit mondani, mert az enyémnél 170 (5-6 fokozat között – gázsütő) fok a jó, Évi barátnőméknél 180 fok kellett (villanysütő). Lehet tenni a sütő aljába egy kis tálkába vizet, és akkor gőzben sütheted a kalácsot, de ez nem esszenciális, anélkül is lehet foszlós kalácsod.

 

  1. Ha letelt az idő, akkor megint lekened a felvert tojással és irány a sütő. 30-35 perc alatt (ha 2 kisebbet csinálsz, akkor kevesebb) szépen megsül. Ha úgy látod, hogy nagyon hamar barnulna a teteje, akkor tegyél a tetejére egy alufóliát.

 

Este fél 11-kor csak ilyen fotót tudtam csinálni, de féltem, hogy reggelre eltűnik a fele, mire fényképezni tudnám 😀

 

Nehéz kivárni, de hagyd egy kicsit kihűlni, mielőtt nekiugrasz!

 

Több napig nagyon finom, ha zacskóba teszed, és egy kis mikrós melegítés teljesen frissen sütött érzést ad neki. Szépen fagyasztható is! Jó étvágyat, próbáld ki!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!