A kalcium a testünk számára az egyik legfontosabb ásványi anyag, minden sejtnek és szövetnek szüksége van rá. Egyben az egyik leggyakoribb ásványi anyag a szervezetünkben, a teljes testtömeg kb. 1,5%-át teszi ki. A foszforral együtt felel az egészséges csontokért és fogakért, valamint a magnéziummal együtt elengedhetetlen a szabályos szívműködéshez és vérkeringéshez, az idegek és az izmok egészségéhez. (forrás)
Hogyan készítsünk otthon kalcium étrend kiegészítőt egyszerűen?
Ez kutyasz@r takarítás után jutott eszembe. Nincs is kutyánk. Viszont már elég régóta nem voltam a kertben, egyrészt a téli hideg miatt, másrészt férjem viszi mindig ki a komposztot (harmadrészt minket is elkapott az influenza, így már második hete nyomom az ágyat), így ugyancsak meglepődtem, mikor tegnap végre kimentem és megláttam, hogy mindenfelé, különböző színben pompázik ez “ebvégtermék”.
A komposzt a kulcsa mindennek.
Ugyanis a szomszéd kutya (akit még csak meg sem szidhatok úgy istenigazából, mert anyósoméké) egész télen átjárt és ha már itt tartózkodott, akkor jól tele is pakolta a kertet, aminek végül az eltakarítására tegnap rá is vettem magam.
Bosszankodás közben gondolkodtam el, hogy mi a fenének pont nálunk végzi a dolgát, mikor nem is adunk neki enni, akkor jöttem rá, hogy gyanús a komposzt állapota, megláttam a széthordott és széttört tojáshéjakat, és akkor pattant ki az isteni szikra: ennek a kutyának biztos kalcium hiánya van, mert nem sok csontot kap, és az én komposztomból pótolja! Annyira rá van kattanva, hogy hiába erősítik meg a kerítést, mindig újra és újra átszökik!
Na de mi lesz a komposztommal?
Gondoltam, mert annak is nagyon jót tesz a tojáshéj. Utána meg azon elmélkedtem, hogy MI hogyan hasznosíthatnánk a tojáshéjban lévő kalciumot, ha már a kutyának így ízlik. Rákerestem a neten, és voilá:
…tényleg lehet tojásport készíteni a tojáshéjakból!
Az így készült por segít a kalciumpótlásban, akár csontritkulás esetén is. Tojáshéjpor egyébként gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban is beszerezhető, de minek adjunk ki pénzt érte, ha otthon is előállíthatjuk, ráadásul olyan dologból, amit a legtöbben a kukába dobnak.
Így készítsd a tojáshéj port:
- Lehetőleg egyszerre több tojást törj fel, például tervezz be egy omlett vagy tojásrántotta vacsorát, esetleg süss mellé egy hat tojásos piskótát.
- Ha csak 1-1 tojásra van szükséged a főzéshez-sütéshez, akkor se dobd ki, hanem mosd le, tedd be a mélyhűtőbe, hogy ne romoljon meg a tojás belsejében lévő hártya és gyűjts össze néhányat.
- Ha éppen sütsz valamit a sütőben, akkor a végén vedd le a hőmérsékletet 100 fokra és tedd be a tojáshéjakat 5 percre, így fertőtleníted őket, hogy biztosan ne kapjatok szalmonella mérgezést.
- Ha nincs kedved bekapcsolni a sütőt, akkor tedd vízbe és forrald őket 5 percig.
- Utána még szárítsd tovább a kikapcsolt sütőben (ha barnulnának, akkor vedd ki), ha forraltad őket, akkor szárítsd a radiátoron
- Majd ha teljesen megszáradtak, akkor tedd kávédarálóba vagy aprítóba és törd finom porrá.
- Ha nincs aprítód, akkor a mozsár is megteszi, ha az sincs, akkor tedd egy zárható zacskóba őket és hengereld át sodrófával, amíg apróra nem törik. Ha sodrófád sincs, akkor menj át rajta egy borosüveggel 😀
- Még kávédaráló használata után is érdemes egy kis szűrőn átszitálni, hogy ne maradjanak benne nagyobb darabok, amik aztán röcögnének a fogunk alatt 😀
- Amit már nem tudunk apróbbra őrölni, azt szórjuk a növényeink alá a cserepekbe, nekik is jót fog tenni!
- Jól záródó üvegben tárold, és ahogy készül az újabb adag, úgy töltheted fel.
Persze közben fogyaszd is.
Nem kell magában lenyelned, teheted főzelékekbe vagy más szaftosabb ételbe (főzés után) vagy keverheted joghurtba is, egy fél kávéskanálnyit tegyél bele alkalmanként (hetente 3x vagy akár többször is). A szervezeted hálás lesz érte! Ne feledjük azonban, hogy a kalcium D-vitamin nélkül nem képes felszívódni. Jön a jó idő, legyünk minél többet szabad levegőn és élvezzük a napsugarakat!
Ha vesekövesedésre vagy hajlamos, akkor viszont vigyázz: ha vízhajtót, pajzsmirigy hormonkészítményt vagy vérhígító gyógyszereket szedsz, akkor ne egyből a tojáspor beszedése előtt vagy után tedd! (Természetgyógyászat Magazin)
Persze mindemellett fogyasszunk sok kalciumban gazdag ételt is: 5 kalciumbomba a csontritkulás megelőzéséért
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.
Amint eddig is láttátok már, nem szeretek pazarolni, mindent felhasználunk, még azt is, amit más a kukába dobna. Így teszek a kávézaccal is: ugye nem maradtál le a kávézacc tesztről? Ezúttal hajpakolás készült belőle>>
Ha szeretnél további tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!
Legutóbbi hozzászólások