Szemétből főzni? Nem, itt nem a csirke alól kivett tálcára gondolok vagy a szalámi műanyag csomagolására 😀

De így is rengeteg minden landol a kukában, amit viszont még fel lehetne használni, sőt! Az otthon főzött ételeink minőségét is jelentősen javíthatjuk, ha elkezdjük alkalmazni ezt az egyszerű trükköt.

 

A facebook oldalunk követőinek már nem lesz újdonság, amiről most írok, mert a napokban megosztottam egy videót a témában kapcsolatban:

https://www.facebook.com/anagybetuselet/posts/1321695237936704

 

Azaz készítsünk alaplevet konyhai hulladékokból!

 

De miért használjunk alaplevet, ha már feltalálták a leveskockát? Ugye ez nem lehet kérdés: a leveskockát tele vannak sóval, meg ki tudja mivel!

Ellenben a „hulladékokból” készített alaplevekben pontosan tudjuk, hogy mit tettünk és mi szabályozhatjuk a fűszerezését is.

 

Most biztos azt gondolod magadban, hogy „a büdös életbe nem fogok nekiállni alaplevet főzni, mert olyan rohadt macerás” és már kattintanál is el…NE TEDD! Megmutatom, hogy mennyire egyszerű ez még akkor is, ha soha nem csináltál ilyet és nem is áll a szándékodban.

 

Gondolj bele: ha csak eggyel kevesebbszer kell levinned a szemetet, már megéri!

 

Ráadásul, ha a fagyasztóban tárolod ezeket a szerves “hulladékokat”, akkor kevésbé lesz büdös a kukád! Arról nem beszélve, hogy  nem csak költséghatékony (nem dobjátok ki a maradékot, és nem kell leveskockát venni), hanem rendkívül környezettudatos is. Hiszen lakásban elég nehéz komposztálni!

Ha meg csak egyszer megkóstolsz egy már jól ismert kaját, amibe víz helyett alaplevet tettél, akkor rájössz, hogy miről beszélek 😀

 

a kép forrása: http://www.contemporist.com

 

Tehát, így készül a maceramentes, maradékmentő, “hulladékgazdálkodással”  készülő alaplé:

 

Ha már ismered a blogunkat, akkor tudod, hogy nagy valószínűséggel ez nem úgy néz ki, hogy fogj egy csomó ezt-azt és tedd fel főni.

Azzal tudod ugyanis a hétköznapokban a legtöbb időt spórolni, ha bizonyos tevékenységeket, mint amilyen a főzés is, felosztasz részfeladatokra. Így soha nem olyan megterhelő és nem kell órákra bezárkóznod a konyhába.

 

Tehát, lássuk ez hogyan működik a hulladékokból való főzés:

 

  • Készítesz egy salátát, a paprika csumáját kidobnád…Nos, nem teszed, hanem beteszed egy zacskóba.
  • Kinyitod a mélyhűtőt, látod, hogy dugig van, már nem is emlékszel, hogy mivel. Ezért kiveszel valamit és másnap felhasználod, utána pedig megfogadod, hogy listát írsz a fagyasztó tartalmáról.

Örök probléma: sosincs hely a mélyhűtőben

  • Ezt a paprika csumáját tartalmazó közepes méretű, visszazárható, mondjuk Ikeás mélyhűtős zacskót beteszed a fagyóba.
  • Spárgát készítesz, azt a fajtát, amit hámozni kell. Értelemszerűen annak a héját sem dobod ki, és a letört fás részét sem, az is a zacsiban landol, amit persze utána egyből visszadobsz a fagyasztóba.
  • Pörköltet főzöl. Megpucolsz pár hagymát, levágod a végét. Persze EZEKET SEM DOBOD ki, irány a mélyhűtős zacsi. Mert persze előtte megmostad a hagymát 😀 A póréhagyma és újhagyma szárát sem kell rögtön kidobásra ítélned!
  • Petrezselymes krumpli a köret? A petrezselyem szára is mehet bele.
  • Persze a többi zöldfűszeré is.
  • A krumpli héját meg erre használhatod:

Eddig a kukába dobtad a krumplihéjat? Ezután nem fogod!

  • Rántott karfiol a vasárnapi ebéd. Ugye nem kell mondanom, hogy a fás része nem a kukában végzi?
  • Brokkolis tészta a vacsi. A fás részek itt külön cikket érdemelnének, mert azok is ehetők, de meg kell hámozni, és ez a rész kerül a zacskóba. És persze a fagyasztóba.</span
  • Ugyanígy teszel a kelkáposzta külső leveleivel vagy a káposztáéval.
  • Vagy a cukkini héjával.
  • Most nem aktuális, de hamarosan itt a tavasz, és a zsenge zöldborsó héját se dobd ki.
  • Húslevest főzöl. A zöldségeket MEGMOSOD. A répát stb. nem kaparod, hanem egy hámozóval szabadítod meg a külsejüktől. Utána ezeket nem dobod ki, hanem előkapod a csumás zacskót, és ezeket is beleteszed. Vagy éppen hónapok után találsz összeaszott répát a spájzban? Az is mehet bele! Ezt a trükköt a Fillérkonyha című műsorban láttam, amit még régebben a TLC sugároztak.

 

 

Érthető a koncepció ugye? MINDEN zöldség azon része, amit eddig kidobtál volna, mosás után mehet a fagyasztós zacskóba.

 

Aztán ha az megtelik, akkor 2-3 hetente – attól függően, hogy mennyit főzöl – készíthetsz egy isteni zöldség alaplevet (a húsalapléről mindjárt írok), ilyen egyszerűen:

 

  1. Kinyitod a mélyhűtőt 😀
  2. Kiveszed a zacskót
  3. Beleöntöd a hulladékokat egy lábasba (fagyottan)
  4. Eresztesz rá vizet
  5. Meggyújtod a gázt, alacsonyra állítod
  6. Ráteszed a lábost
  7. Fedőt teszel rá (eddig ez kb. 3 perces meló volt)
  8. És hagyod kb. 2 óráig.

Ugye nem bonyolult?

Azért nem fűszerezed jobban, mert majd magát az ételt fogod fűszerezni, például sózni, amihez hozzáadod!

 

A húsalaplé sem sokkal nehezebb ennél:

 

  • Közben persze a zöldség hulladékokat is gyűjtöd.
  • Világos alaplénál a fagyott csontokat, húsnyesedékeket is beleteszed a zöldségek mellé és úgy főzöd. Nem nagy kunszt, mi?
  • Ha sötét alaplevet szeretnél, akkor egyszerűen úgy időzíted a főzését, hogy előző nap egyetek mondjuk sült csirkét. Ekkor az összes csikreszárnyvéget, farhátat, nyakat stb. bedobod a csirke alá, abból lesz a „rács”, ahogy itt is említem:

Isteni, ropogós bőrű sült csirke – kiszáradás veszélye nélkül!

  • Ezek szépen karamellizálódnak. Tálalod a csirkét vacsorára, a csontokat stb. félreteszed. Ja és a csirke maradék csontvázát is. Vagy a csontos karajét stb.
  • Aznap, amikor a csontokat sütöd az egybensült hús alatt, akkor kiveszed a mélyhűtőből a zöldségeket is.
  • Másnap egy lábosba teszed, mehet alá egy kis olaj, majd picit pirítod őket. Felöntöd vízzel, mehet hozzá a karamellizálódott csonthalmaz és egyéb csontok a sültből
  • A vége ugyanaz: fedő alatt főzöd 2 órát. Ennek a verziónak az előkészületei sem tart tovább, mint 10 perc.

 

Rengeteg ételhez felhasználhatók ezek az alaplevek!

 

Tulajdonképpen szinte mindenhez, amihez vizet tennél, pl. pörkölt alá is nagyon finom! Azért írom ezt, mert tisztában vagyok vele, hogy nem sokan készítenek otthon rizottót. Próbáljátok ki, hogy a húsleves főzését is alaplével kezditek (ne a sötét verzióval)! Meg fogtok lepődni!

 

Érdemes úgy időzíteni a heti láncfőzést, hogy két adag alaplét el tudjatok használni, egy pedig mehet a fagyasztóba a következő hétre, majd elég 2-3 hét múlva összedobni (szándékosan nem írom, hogy főzni, mert az hosszas folyamatot feltételez 😀 ) egy újabb alaplevet, amikor felgyűltek megint  a „hulladékok”.

 

Most nem mondjátok nekem, hogy ez valami őrölt bonyolult és időigényes dolognak hangzik.

 

Na aztán így végén most mondok még egy nagyon durvát: én az alapléből kihalászott zöldségeket sem dobom ki, mint ahogyan a maradék sárgarépát, zellert, karalábét vagy fehérrépát sem a húslevesből, ha nem fogyna el, és nem lenne kedvem hamis vadast csinálni. Sőt a babérlevelet és az egész szemes borsot sem.

 

AZT IS LEFAGYASZTOM!

 

Mert utána ezeket is a szaftos malac alá teszem a friss zöldségek mellé! A végén pedig a szaftba belepasszírozom, így minimális a veszteség a végén.

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!