A tegnapi cikkben megmutattam, hogy hogyan tudod a boltban vásárolt szárzeller tövét kihajtatni, és hogyan tehetsz így szert egy ingyen zöldségre. A mai bejegyzésben pedig megmutatom, hogy mi mindenre használhatod ezt a hazánkban még nem túl elterjedt növényt.

 

Pár szóban a szárzellerről:

 

Ahogy már említettem, rengeteg névvel illetik: angol zeller, halványító, halványított, halvány vagy éppen rúd zeller, de hallottam már, hogy spanyol zellerként is hívják néhány helyen. A fogyókúrázók nagy kedvence lehet, hiszen 100 grammjában mindössze 14 kalória van csupán!

Arról nem beszélve, hogy rostban és vitaminokban gazdag zöldség, és fiatalító, kedélyjavító, valamint fájdalomcsillapító hatást is tulajdonítanak neki. Sőt tisztítja a bőrt, erősíti az idegrendszert, méregtelenít, salaktalanít és a narancsbőr nagy ellensége állítólag. (forrás: hvg.hu)

 

Ha nem szereted a zellert, akkor is érdemes megkóstolnod

 

…akár nyersen is, hiszen nincs erőteljes zeller íze, sokkal frissebb, lágyabb ízek jellemzik. Ha ittál már igazi Bloody Maryt, akkor ismered a szárzellert, ezzel szokták tálalni ezt a közkedvelt koktélt.

Bár nem túl olcsó zöldség, de van rá mód, hogy otthon megduplázd, vagy akár sokszorozd a boltban vásárolt szárzellert, ahogy az azt előző cikkemben bemutattam:

Nevelj otthon, egyszerűen, örökké növő szárzellert!

 

Hogyan is kezdj neki a felhasználásnak.

 

Elmész tehát a boltba és veszel egy szép halványított zellert. Hazamész és eldöntöd, hogy azonnal felhasználod vagy nem. Igazából hűvös helyen, pincében – répához hasonlóan – homokban lehet csak hosszan tárolni, de mivel ez keveseknek áll rendelkezésére, ezért jobb minél hamarabb feldolgozni.

 

Ám éppen akciós és neked egyáltalán nincs kedved most az egészet megfőzni. Nyersen megenni meg túl sok lenne. Mi tegyél? Először is ugye levágod a tövét, az előbbi cikkben említett módon.

 

Mivel a szárak nincsenek már a tövén, ezért ezeket érdemes a maradékot feldolgozni egyből.

 

Én így csinálom, ha éppen szembejön velem egy kihagyhatatlan szárzeller ajánlat:

  • A szárakat megmosom, egy részüket 1 centis darabokra vágom és mehetnek a fagyasztóba.
  • Egy másik adagot aprítóba teszek, majd ezt is fagyasztom.

  • Néhány zsengébb szárat tálra helyezek, sárgarépa, uborka és karalábé csíkokkal, készítek hozzá mártogatóst, és még frissen elropogtatjuk uzsonnaként.
  • A leveleket pedig lefagyasztom, isteni lesz majd levesbe.

 

Mire használhatod a fagyasztóba tett darabokat?

 

Először is: soffritto alapként. Húsok alá, zöldségágyként a nagyobb darabokat. Csirkesült szaftos malac vagy bármilyen egybensült hús alá.

 

 

A soffritto vagy franciául mirapoix alap elkészítése egyszerű

 

Ez a nagyobb darabos változat, egyszerűen összevágok sárgarépát, hagymát (azért ennyivel nagyobb, mert ezt általában a hosszabban sült húsok alá teszem és nem akarom, hogy a hagyma megégjen) és szárzellert. Ez utóbbit a mélyhűtőből kivéve még fagyosan dobom bele a tepsibe vagy jénaiba, de persze frissen is felhasználható.

Teszek mellé fokhagymát, babérlevelet és egész szemes borsot, majd kissé megsózom. Erre az alapra mehetnek rá a húsok.

 

 

Mint például ez a szép darab ír, kötözött báránylapocka, amit a ballagási ebédre készítettem. Vagy akár a szaftos malac esetében:

 

 

Miután megsült a hús, a sült zöldségeket vagy tálalom mellé köretként vagy pedig isteni gravy-t / angolszász mártást készítek belőlük.

 

Az aprítóban összevágott szárzellert a bolognai szószban használom:

 

Az eredeti recept itt olvasható. Ebben az esetben sem bajlódom a kiolvasztással, miután a darálthús kicsit megpirult, és utána a borból is elforraltuk az alkoholt, az aprított hagymával és sárgarépával együtt beleöntöm a még fagyos szárzellert a lábosba, aztán mehet rá a hámozott paradicsom konzerv és a többi hozzávaló, ízesítő. Tulajdonképpen ez is soffritto/mirapoix alap, csak nem pirítom meg előtte.

Nálam mindig van a fagyasztóban darabolt és aprított szárzeller, mert ha éppen akciós lenne a sertés-marha darált mix, akkor egyből neki is tudok állni a bolognai mártásnak, vagy gyakran eszünk egybensült húsokat is.

 

De a szárzellert frissen is rengeteg mindenre felhasználhatjuk:

 

  • Például megtölthetjük a szárát kenőkékkel, krémekkel vagy körözöttel
  • Kiegészíthetünk vele keleti ízvilágú, csíkokra vágott húsos ételeket
  • Ragukban, francia ételekben is isteni (lásd a burgundi marha recept, amit hamarosan megosztok veletek)
  • Tehetjük salátába
  • Készíthetünk belőle smoothie-t

 

 

  • Megsüthetjük csőben sütve
  • Készíthetünk egy házi Bloody Mary koktélt
  • Tehetjük levesbe a hagyományos zeller helyett

 

 

Vagy mártogatósként is isteni, ahogy már fentebb írtam. Buliba is kitűnő választás lehet “finger food”-ként, egy isteni szósszal és egyéb zöldség csíkokkal együtt. Nálunk minden alkalommal ez fogy a legjobban. Majd készíttek ezzel kapcsolatban, a BULI rovatban egy bejegyzést.

 

És ami a legjobb, ahogy már említettem, otthon, ablakban is nevelhető:

 

 

Így mindig lesz egy kis plusz ételízesítő kéznél.

 

Remélem, kedvet kaptatok a szárzeller kipróbálásához!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!