Egy igazán egyszerű és gyors receptet osztok meg veletek, amit még pont el tudtok készíteni akár hazai zöldségekből.

 

A kert utolsó nyári terméseit szüretelem a héten.

 

Rengeteg még a zöld paradicsom, de már nem merem kockáztatni, hogy mindegyik tönkremenjen egy hirtelen talajmenti fagy miatt, hiába van most csodálatosan szép idő. Az egyik évben több, mint 100 kg paradicsom ment kárba emiatt, tavaly is fagyott el jó néhány, és a múlt héten egy kis jeges fuvallat megérintett pár darabot, így elkezdtem leszedni őket inkább, ez a pár nap már nem oszt, nem szoroz. Persze azért hagyok még a bokrokon is pár bogyót.

 

Az alma segíti az utóérést

 

Egy részüket egy nagy befőttesüvegbe teszem a spájz ablakába, a többit tálcán kiosztva tárolom a napos, fedett teraszon és szépen beérnek majd a következő hetekben. Persze már nem lesznek annyira zamatosak, mint a nyári, meleg nap érlelte társaik, de így is jó, hogy nem kell a boltban külföldi paradicsomot vásárolnunk.

 

Még 2x ennyi várja a bokrokon, hogy leszedjük

 

Kicsit szomorúan gondolok arra, hogy azután jó pár hónapig nem tudunk finom salátákat enni –  pedig végre van tonhalkonzervünk is. Az utolsó piros paradicsomokból marinara szósz készül.

 

Néhány paradicsomot és pár koktélparadicsomot megtartottam, hogy a mai ebédhez (Frédi Béni szelet) egy igazán frissítő és ízletes köretet készíthessek, szintén a kert többi terményével együtt.

 

Szerencsére lesz majd még cukkini a napokban 🙂

 

Jöjjön tehát a cukkinis ragu receptje:

 

  • Van még néhány cukkini, ebből egyet leszedtem és felkockáztam.
  • Egy kaliforniai paprika (Liától kaptam a magot még tavasszal) is hasonló sorsra jutott,
  • majd egy kis olívaolaj és vaj keverékén megpirítottam ezt a két zöldséget, só nélkül. Mondhatni „zsírjára sütöttem le”, mint ahogy a lecsónál a paprikát szoktuk.
  • Utána hozzáadtam két felkockázott hagymát,
  • és lejjebb vettem a lángot, kicsit tovább pároltam (víz nem kell hozzá),
  • majd hozzáadtam a felkockázott paradicsomot, sóztam, borsoztam. Azért nem fűszereztem korábban, mert nem akartam, hogy a cukkini és paprika túl korán levet eresszenek. Úgy finom, ha kicsit ressek (tehát nem főnek szét, van mit harapni rajtuk) maradnak a főzés végén.
  • Természetesen nem maradhatnak el a zöldfűszerek sem: szárított oregánó, friss kakukkfű és bazsalikom a kertből (lehetnek ezek is szárított fűszerek, ha nincs friss).
  • Addig párolom alacsony lángon, amíg a paradicsom picit szétfő, és a többi zöldség is kellemesen roppanós, de nem nyers.

 

Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy szinte egy cukkinis-kalifornia paprikás lecsó készült 😀

 

Eredeti nevén: dadolata di pepperoni e zucchine

 

Sajnos mire lencsevégre kaptam volna a kaját, belapátolta a család, így csak a pixabayről tudtam vadászni egy rendkívül hasonló fotót 😀

 

Köretként fogyaszthatjuk húsos étel mellé (mint ahogyan ma is tesszük), de akár magában, főételként is megállja a helyét, egy nem húsimádó családban. Főzhetünk mellé rizst, vagy lehet tészta feltétje is, amivel együtt akár sütőben sütve is finom.

 

Nálunk – ahol a kimondottan vegetáriánus ételekben is keresik a fiúk a húst 😀 – még úgy szokott az asztalra kerülni, hogy az egész művelet megkezdése előtt, befűszerezett csirkemell kockákat pirítok, és ebben kezdem meg a zöldségek sütését. A husidarabokat pedig a paradicsommal együtt visszateszem és így párolom készre. Ebben az esetben lesz nálunk ez a fogás főétel, néhány szelet puha kenyér kíséretében. Több ilyen csirkés-zöldséges ragut készítettem a nyár folyamán, majd a mélyhűtőbe tettem.

 

Milyen jó lesz télen a nagy hidegben elővenni és újra megízlelni a nyár ízeit!

 

Szeretnéd tudni azt is, hogy mit kezdhetsz maradék rizzsel? Kattints ide!

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!