A múltkori cikkben megemlítettem, hogy megosztok veletek pár tippet, hogy hogyan lehet a viszonylag hirtelen bejelentkező vendégeket egyszerűen vendégül látni, anélkül, hogy aznapra beszorulnátok a konyhába.
A vendégségben az a nyűg, hogy túl sok vele a teendő. Vagy nem?
Szerintem nem. Ezért gondoltam, hogy írok egy kis sorozatot erről a témáról: lesz szó baráti összejövetelekről, témapartykról és bulikról, de nagyobb szabású családi rendezvényről, mint például a ballagási ebéd.
Nálunk majdnem minden héten vannak vendégek. Nem, nem vagyunk Krőzusok, és ha már ismeritek a blogot, akkor tudjátok, hogy ez megoldható olcsóbban és egyszerűbben is egy átlagos Terülj, terülj asztalkámnál. Ráadásul így a háztartási munkák közül a néhány kevésbé kellemes dologra is más szemmel tekinthetünk.
Az én alapvető mottóm: ha utálsz takarítani, hívj vendégeket!
Igen! Persze ez nem azt jelenti, hogy a vendégekkel takaríttatnánk ki a lakást – ez pedig milyen vicces lenne – de mennyire más úgy végezni egy „nemszeretem” dolgot, ha közben azt érezzük, hogy „De jó, jönnek a Ciliék hozzánk!” például. Így nálunk a hét közbeni takarítás is annak a jegyében zajlik, hogy már felkészülünk a vendégekre.
Bár nem a kajálás van nálunk ilyenkor a központban, hanem a társas együttlét (majd erről még mesélek), de azért az ételek is fontosak persze, hiszen imádok finom falatokat az asztalra tenni, ez a gyengém na 😀
Viszont az is fontos szempont, hogy aznap ne dekkoljak egész nap a konyhában – lásd karácsonyi sütés-főzés –, nem szeretnék fáradtan pihegni, miközben mindenki jól érzi magát. Ezért természetesen a vendégekre is gondolok, amikor feldolgozom a bevásárlás vagy akcióvadászat zsákmányait.
Megmutatom hogyan:
- Ha például nagyobb mennyiségű olcsóbb darálthúshoz jutok, akkor miután hazaérek a boltból, bekeverek egy adag sütőben süthető fasírtgolyót, több ízben: olaszos, thai jellegű, tex-mex vagy cajon ízesítésű, amihez éppen kedvem van és van hozzá fűszerem. Ezeket egyből be is dobom a sütőbe és már készen fagyasztom. Hűtőben is hamar kiolvadnak és tökéletesek egy vendégségben akár hidegen, kifli karikán tálalva vagy melegen főételnek, egy húsos tálon. Ilyen különböző ízesítésű fasírtgolyók mindig vannak a fagyasztómban.
- Vagy készítek Jamie Oliver-féle kolbászkákat (a recept hamarosan érkezik!), de magyaros fasírtot is szoktam bekeverni, ezeket sütés nélkül szoktam lefagyasztani tálcán, majd egy kis idő múlva zacskózhatók ezek is.
- Akciós darált marhahús vásárlás esetén készítek húspogácsákat, amiket lefagyasztok tálcán és zacskózok. Ha hirtelen esne be pár vendég, a húspogácsákat felengedés nélkül a serpenyőbe lehet dobni és kisütni.
Nézzétek meg Lia hamburger receptjét, amiben pár trükköt is megoszt veletek!
- Szintén a marha darált húshoz: ha van otthon vesebabom és kukoricám (és általában van, mert minden akciókor veszek, a kamrában, de akár a konyhaszekrény tetején is eláll, nem kér enni), akkor feldobok gyorsan egy csilisbabot (ne felejtsétek el, az igazi sütőben sül, nem kell mellette állni, csak 2-3x megkavarni, így este is elkészülhet). Másnap befőttes üvegbe töltöm és kész is a házi konzerv. Ez az étel is szuper, ha hirtelen jönnének vendégek, mert nem kel várni, hogy kiolvadjon, pillanatok alatt megmelegíthető a tűzhelyen.
- De szoktam húsos táskát is csinálni belőlük, amit lefagyasztok, ha másnapra jelentkeznek be a vendégek, akkor elég este kivenni, a hűtőbe tenni, másnapra kiolvad.
A receptek itt találhatók:
- Csirkemellet gyakran lehet jó áron kifogni, ilyenkor én is betárazok. Erről már írtam: a gyerekekkel panírozunk rántotthúsnak, mini rántott húsnak (igazi hússal készülő chicken nuggets 😀 ), kijevi csirkemellnek. Azonnal kisüthető fagyosan is, ha csak úgy beesnének nem várt látogatók, csak a köret főzési idejével kell kalkulálni, de ha van otthon salátánk, friss kenyerünk és majonézünk vagy más öntetünk, akkor egy finom csirkés szendvicset is tálalhatunk, vagy a nuggetseket mártogatóssal, salátával.
- A csirkemellet aztán egyéb módon is fel szoktam dolgozni. Egyben hagyom, kiklopfolom és tetszés szerint töltelékkel készítek csirkemell roládot. Fóliába csavarom, kisütöm majd így fagyasztom. 1-2 ilyen csirkemell tekercs mindig van a mélyhűtőmben! Előző nap kiveszem, majd a vendéglátás napján eldöntöm, hogy hidegen vagy melegen szeretném-e tálalni.
Aztán a csirkemelleket sokszor filézem, darabolom és fűszerezem, pácolom majd így fagyasztom:
- Kisebb darabokat is csinálok, rablóhúsnak,
- vagy még kisebbeket taco alapnak.
- Ha van otthon kefirem, akkor abba teszem bele és úgy fagyasztom, így mikor a hűtőben kiolvad, akkor már csak lisztbe kell forgatni és kész a KFC-szerű amerikai rántott csirke.
A képre kattintva elérhető a recept:
- Aztán olyan is sokszor előfordul, hogy azonnal kisütöm olívaolaj és vaj keverékén a különböző ízesítésű csirkemell filéket.
Igen, miután mondjuk csütörtök este hazaértem a bevásárlásból, és még vacsorát is kell készítenem. Ha egyébként is a konyhában kell tevékenykednem, akkor egy gyors fűszerezés és villámgyors sütés igazán nem jelent sok extra tevékenységet, miközben kavarok egy másik ételt. Sőt az is lehet, hogy a már említett chili con carne is sütőben csücsül már. Ilyenkor nem egyedül küzdök, hanem a gyerekek vagy férj is segítenek egy kicsit, közben beszélgetünk.
A csirkemelleket meg lefagyasztom porciózva, és bármikor előhúzhatom a kalapból, akár salátával, vagy valami finom körettel, vendégségbe is. Hűtőben másnapra olvad ki, így kalkuláljatok. Ugye nem felejtettétek el, hogy konyhapulton nem olvasztunk? Nem szeretnénk, ha a vendégeink megbetegednének!
- Aztán ne feledkezzünk meg a sertéslapockáról. Akció esetén többet vásárolok és indulhat a pörkölt gyártás üvegben, illetve a nagy-nagy kedvenc, ami eddig még minden vendégünknek ízlett, a pulled pork, azaz szaftos malac – ahogy mi nevezzük.
És igen, ez is eltehető befőttes üvegben!
Így ha vendégek várhatók, akkor nem kell mást tennünk, mint előkapnunk a kamrából vagy az ágy alól és nem kell hozzá más, csak némi finom szósz, saláta és akár szeletelt vagy toast kenyérbe is tehető. Nincs vele más munka, mint kicsit megvajazni a kenyerek egyik felét és picit megsütni egy serpenyőben (ez lesz a külseje a szendvicsnek). 2-3 adag pörköltnek való mennyiségű húsból 6-8 vendég megetethető, ha szaftos malacként készül el inkább!
- A másik ami nálunk mindig van a mélyhűtőben, az a hortobágyi palacsinta alap. Van egy fantasztikusan finom receptem, majd ezt is megosztom veletek a blogban (csak nehogy a végén átmenjek gasztrobloggerbe 😀 ).
Ha nagyon jó áron kapható a csirkecomb (szigorúan ezt használok hozzá!), akkor hazaérve gyorsan feldobok egy paprikás csirkét, kicsit másképp. Ami szintén van a mélyhűtőben, az a nyáron bezacskózott paprika és paradicsom (ez is elengedhetetlen a recepthez). Másnap aztán feldolgozom a húst, elkészítem a szószt és mindkettőt külön lefagyasztom.
Ha vendégeket hívok, akkor előző nap kiveszem a mélyhűtőből, és még aznap palacsinta lesz a menü a gyerekek nagy örömére. 10-12 darabot azonban megmentek és másnap frissen összeállítom a hortobágyit, majd az időszámvetés szerint betolom a forró sütőbe.
Kértek még hasonló vendégváró recepteket?
Előre elkészíthető köreteket vagy akár vegetáriánus vendégváró falatokat? Írjátok meg kommentben vagy a facebook oldalunkon, ahol minden héten hasznos információkat és praktikákat osztunk meg veletek! Hamarosan érkeznek igazi bulikaják is, témapartik szerint rendezve és gyerekzsúr ételek is!
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.
Legutóbbi hozzászólások