Szülinap közeledik és nem vagy egy nagy sütőbajnok? Mindig keresgélsz a neten egy jó tortareceptet, de valami mindig hiányzik? Vagy a krém nem jó vagy a piskóta nem szép?

 

A ganache (vagy párizsi) krém tortákhoz is nagyon finom!

 

A napokban osztottam meg ezt a képet (az egyik unokahúgom 16. születésnapjára készített tortáról), a jégkrém készítős cikkben, ami felkeltette néhányotok érdeklődését és kértétek, hogy írjam le azt, hogy hogyan készült.

 

Ezt a receptet azért merem ajánlani kezdőknek is, mert miután hosszas keresgélés után így összevariáltam és megcsináltam (hatalmas sikere lett), az akkor 18 és 10 éves fiaim is el tudták készíteni, az instrukciók alapján.

 

Ha túl szájbarágósnak tűnne a leírás, akkor az azt jelenti, hogy profi vagy a sütés területén 😀

 

Azért írom így le, mert az a tapasztalatom, hogy a legtöbb receptben nem térnek ki azokra az apró részletekre, amik lehet, hogy a gyakorlottabb szakácsoknak már evidensek, de ezeken a kis nüánszokon múlhat a sütés-főzés sikere.

 

Így készül a Rose cake, azaz a rózsás csokitorta

 

A rose cake azaz a rózsa torta díszítése nagyon bonyolultnak tűnik, de nem az egyáltalán! A kép forrása.: http://iambaker.net

 

Egy kis sztori, ha nem érdekel, akkor ugord nyugodtan át. A nagyfiam /David/ 18. Szülinapja közeledett és szerettem volna emlékezetessé tenni a számára az otthoni köszöntést. Már hónapokkal előtte elkezdtem vadászni torta recepteket, de valahogy egyikkel sem voltam teljesen megelégedve.

Aztán a Sütimester egyik epizódjában (sajnos csak párat volt alkalmam megtekinteni), svéd hercegnő tortát készítettek, ami egy elég bonyolult dolognak tűnt, de a belseje felkeltette az érdeklődésemet.

 

Genovai piskóta? Erről még soha nem hallottam.

 

Aztán cukrászkrém (házi, főzött) és ami igazán tetszett, az málna az egyik szinten, két réteg között. Ezt fel is jegyeztem magamnak.

Rákerestem a genovai piskótára és ezt a receptet találtam: http://gasztroabc.hu/recept/11905_ge…lades-piskota/, ami megtetszett: és itt már el is dőlt, hogy csokitortát készítek. Az arányokat persze kicsit átvariáltam, a pontos recept lejjebb megtalálható.

 

Jött a krém kérdés.

 

Nagyon sok receptet elolvastam, végül ezt a verziót választottam: http://tortabirodalom.lapunk.hu/?mod…rtalom=1134142. Jó döntésnek bizonyult, mert nagyon-nagyon finom lett!! Ha pontosan követed az instrukciókat, akkor elronthatatlan! A hozzávalók mennyiségét itt is megváltoztattam, de az elkészítési mód leírása tökéletes.

Ez teszem belülre és ezzel is vonom be, de nem kell, hogy tökéletes legyen, mert erre még jön a díszítés.

 

És a titkos hozzávaló: a málna

 

Belülre, az alsó szintre. a Hercegnő torta mintájára, a főzött csokikrém rétegre teszek kb. 20 dkg mélyhűtött málnából, 1-2 ek cukorból pici dzsemfixszel, 3 percig rottyantott “dzsemet”. Tovább nem szabad főzni, ekkor marad abszolút friss málna ízű, de nem folyik ki (az olvasztott málna levet eresztene a tortában).

 

Kívülre pedig a jégkrémes cikkben említett ganache (párizsi) krém kerül, rose cake mintára:

A kép forrása: http://homecookingadventure.com (az én fotóim nem lettek ilyen szépek akkor régen 😀 de majd azt is megosztom)

A pontos recept, a megvariált adagokkal és a trükkökkel:

 

Genovai piskóta

6 db tojás

3 evőkanál kakaópor

15 dkg kristálycukor

12 dkg liszt

3 dkg olvasztott vaj

 

  • A sütőt melegítsd elő 180 °C-ra. Ez gázsütőn kb. az 5-6-os fokozat között van, de ezt ki kell tapasztalnod.
  • Mérd ki a hozzávalókat (ne akkor kelljen szaladgálni, amikor már kellene valami). A lisztet és kakaót szitálhatod egy tálba, a tojások és cukor mehet ugyanabba a tálba (lásd lejjebb), a vajat olvaszd meg, hogy legyen ideje kicsit kihűlni.
  • Vajazz és lisztezz ki egy kapcsos tortaformát. Fontos: csak az alját és a “sarkát” (azaz ahol az alja és az oldala találkozik), mert ha az oldalát is kikened, akkor a tészta vissza fog csúszni rajta és nem lesz szép magas,
  • Készíts a tűzhely közelébe fakanalat és egy habverőt (ha lehet elektromos, ha nincs, a sima kézi is jó)
  • Keress egy közepes lábost (az a magas falú) és egy akkora hőálló edényt (hőálló üveg stb. a műanyag keverőtál értelemszerűen nem jó 😀 és alumínium se legyen, mert beszürkül a végeredmény), ami illeszkedik a peremére (tehát nem esik bele, hanem szépen csücsül rajta).
  • Tölts annyi vizet a lábosba, hogy az edény alja majd később ne érjen bele. Tedd fel a tűzre, hogy felforrjon a víz.
  • Közben az edénybe tedd bele a tojást és a cukrot.
  • Ha forr a víz, akkor zárd el a lángot és tedd az ismétlem HŐÁLLÓ edényt a lábos peremére.
  • Kezd el verni a habverővel a cukrot és a tojást. Látni fogod, hogy szép selymes, homogén hab lesz belőle. Addig verd, amíg langyossá nem válik (kb. 10 perc, kicsit lehet kevesebb is).
  • Ekkor vedd le a tálat az edényről és addig verd tovább a tojásos masszát, amíg már teljesen kihűl. (még pár perc)
  • Ezután fogd a lisztes-kakaós keveréket és öntsd bele.

 

Itt jön a neheze!

 

Alulról felfelé forgasd össze a masszát és lisztet. Ám az eredmény sikeressége azon múlik, hogy jó-e a technikád. Sokan mondják, hogy kíméletesen csináld, ez pedig azzal jár, hogy szép lassan kevergetnénk, nem?

Pedig a lényeg az idő. Alulról felfelé keverd, de gyorsan, hogy ne törjön össze a tojáshab, de tényleg ne tökölj! (bocs) Közben a már kicsit kihűlt olvasztott vajat lassan csorgasd a másik kezeddel a massza szélére és azzal is keverd. De ne túl sokáig, ez nagyon fontos! Inkább láss benne még egy pici lisztes részt, mint hogy túlkeverd és összeessen szerencsétlen piskóta. A lényeg a gyorsaság.

 

Ha nem bízol magadban, akkor csalhatsz egy kicsit: a lisztes keverékhez tegyél fél zacskó sütőport 😉

 

  • Az elkevert tésztát öntsd a tortaformába.
  • Egy trükk: egy lapát segítségével kicsit kend a masszát a forma falára úgy, hogy pár milliméterrel magasabban álljon, mint a tészta közepe. Így nem lesz púpos a tortád.
  • Uzsgyi be a sütőbe (a közepére egy rácsra), és kb. 25 perc alatt készen is van. Látszik, ha jó már, mert a széle kicsit elválik a tortaforma falától. Tűpróbával ellenőrizd, hogy megsült-e.
  • Ha jó, akkor vedd ki a sütőből és egy deszkán fordítsd fejjel lefelé a formát, így nem esik össze. Még ne szedd ki belőle, várj, amíg kihűl. Ha véletlenül kiesik belőle pofára, hát sebaj 😀

 

A piskóta készen is van.

 

Jó hír: simán fagyasztható, így nem kell az ünneplés előtt szenvedni mindennel, hanem akár hetekkel korábban is elkészíthető szinte minden hozzávaló, elég a buli napja előtt két nappal kivenni mindent a mélyhűtőből, másnap összeállítani és egy éjszakára a hűtőbe tenni.

 

Főzött csokikrém

 

A hozzávalók:

  • 4 db tojás
  • 20 dkg cukor
  • 1 ek kakaópor
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 25 dkg margarin

 

Nem tölteném most azzal az időt, hogy részletesen beszámolok, hogy hogyan készül, mert a Tortabirodalom oldalon ez tökéletesen le van írva, elég, ha követitek az ott található instrukciókat. Nem bonyolult, tényleg és minden apró részlet és hibalehetőség szerepel a recept alatt.

 

Egy dolgot tennék hozzá: kőleveses időszakban is elkészítettem már ezt a tortát és akkor bizony sima, olcsó sütőmargarint és sütő étcsokit használtam és úgy is isteni lett. Tehát ez a része (ár) ne riasszon el benneteket sem.

 

Ha lehűlt a krém, akkor a kihűlt piskótát vágd 3 felé.

 

Ezt teheted késsel is, ebben az esetben az egyik tenyeredet tedd a torta tetejére, enyhén nyomd le és úgy vágd körben végig a közepéig, amíg el nem sikerül vágni, vagy használj egy jó hosszú cérnát, tekerd vele körbe a piskótát és azzal vágd el. Ha kell, használj vonalzót, hogy egyforma magas legyen a 3 réteg

Ha a piskóta sütés közben felpúposodott volna, vagy a közepe összeesett, ne aggódj, egyszerűen a legfelső rétege fordítva rakd a tortára 😀 A krémet aztán legegyszerűbben kinyomózsákkal vagy formával nyomd a rétegekre, láttad már, hogy hogyan csinálja Buddy, a tortakirály?

Először körbe nyomjál egy karikát a szélére, majd belül csíkozd tele a kört. Így mindenhol egyforma magas lesz a krém. 2 réteg krém lesz, de ne feledd, az elsőre teszünk még málnát is, illetve ha kész a rétegezés, akkor a tortát kívülről is bekenjük a csokikrémmel.

 

Málnadzsem:

 

Na ebben semmi bonyolult nincs. A málnát ki sem kell olvasztani, öntsd bele egy kis edénybe, tegyél hozzá 1-2 evőkanál cukrot (azt sem muszáj, ahogyan ti szeretitek) és egy kiskanálnyi dzsmefixet. 3 perc rotyogás, majd lezárod és vársz, míg kihűl. Talán csak ez az egyetlen, amit frissen szoktam készíteni (ahogy már említettem, a többit fagyasztom)

 

Jön a ganache krém

 

Döntsd el, hogy a teljes tortát be szeretnéd-e borítani rózsákkal vagy inkább csak az oldalát. Az arányok így változnak:

 

Teljes torta:

500 ml tejszín (a pennyben kapható UHT habtejszín – a dobozos, amit még fel kell verni –  tökéletes)

385 gr étcsoki (vagy mehet bele tejcsoki is, ki hogyan szereti, de javaslom, hogy a nagyobbik fele legyen étcsoki – nem lesz keserű!!)

 

Csak az oldala:

300 ml tejszín

230 gr csoki

 

Az akkor 10 éves fiam tortája, ennek is csak az oldala “rózsás” és a legfelső réteg piskótára kinyújtottam egy lap marcipánt is, “fokozzuk az élvezeteket” jeligére 🙂

 

  • A habtejszínt megmelegítem gőz fölött (lásd az előbbi lábos+hálló edény kombinációját)
  • és ha már nagyon meleg (forrnia nem szabad!!) akkor beleteszem a tördelt étcsokit
  • Ha elolvadt, félreteszem és néha megkeverem, hogy ne bőrösödjön be.
  • Ha kihűlt, hűtőbe teszem.
  • Közvetlenül a díszítés előtt habverővel felverem, de ne legyen nagyon-nagyon kemény, mert nyomás közben még keményedik!

A rózsákat elég gyorsan kell tekerni (a krém keményedése miatt)

 

Itt láthatjátok, hogyan kell, érdemes előtte kipróbálni párszor. Ha nem sikerül, nem baj, szedd le a tortáról, és csavard újra 😀 De kit érdekel, ha nem tökéletes? Az íz a lényeg!

 

Ha 2 fiú ilyen tortát rittyent, akkor ez bárkinek megy, nem?

 

Bonyolultnak tűnik?

 

Ha két olyan fiú (18, 10 évesek) is meg tudta csinálni, akik még életükben nem sütöttek, akkor bárki 🙂 Próbáljátok ki! Az íze olyan fenséges, hogy soha többet nem akartok másfajta csokitortát enni!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!