Nem kell dagasztani, keleszteni és csak pár hozzávaló szükséges hozzá, ami jó esetben van is otthon mindig.

 

Ez a recept azoknak is tökéletes, akik érzékenyek az élesztőre vagy Candida diétát követnek.

 

Sokáig szemeztem már az ír szódakenyérrel, de valahogy mindig kimaradt a repertoárból. A napokban azonban megnéztem a Sütimester (The Great British Bake Off) egyik epizódját, mégpedig a mesterkurzus egy részét, melyben a két zsűritag Paul Hollywood és Mary Berry mutatja be, hogy hogyan is kellett volna a versenyzőknek elkészíteni a feladatokban szereplő sütnivalókat.

 

Mit ad isten, pont a szódakenyér volt terítéken.

 

Paul Hollywood mutatta meg, hogy mennyire egyszerűen kivitelezhető és olyan gyorsan frissen sült kenyeret lehet az asztalra varázsolni vele, hogy úgy döntöttem egyből belevágok én is!

 

Az eredmény? Isteni finom, rusztikus kenyér, ami olyan jól eltelít, hogy elég belőle egészen kevés!

 

Persze olyan isteni, hogy nehéz megállni, hogy az ember ne csipegesse folyton a ropogós héját 😀 Az még a jó ebben a kenyérben, hogy 4 csücske van!

 

 

A recept végtelenül egyszerű:

 

  • 500 gr sima liszt (ez keverhető bármilyen egyéb liszttel)
  • 1 csapott teáskanál szódabikarbóna (tényleg ne legyen púpos)
  • 2 teáskanál só
  • 4 dl író

 

Na már most író nem mindenhol kapható ugyebár, nálunk például nem. Semmi gond, lehet helyettesíteni kefirrel is!

 

Viszont nem kell ehhez 4 dl kefirt venni!

 

Elég egy kis dobozzal, amit önts egy tiszta befőttes üvegbe és tegyél rá 3 dl tejet. 2 nap alatt lesz belőle elég kefired ahhoz, hogy megsüsd ezt a receptet, sőt marad is annyi, hogy újra szaporíthatsz belőle újabb adagot némi tejjel. Kefirt azért is érdemes többször szaporítani otthon, mert kitűnő arcpakolás készíthető belőle! (a receptet hamarosan megosztom)

 

Írják, hogy ilyenkor forraljuk fel a tejet és lehetőleg házit használjunk, de nekem simán működött bolti 0,1 %-os tejnek már alig nevezhető valamivel is 😀 Viszont a kevesebb zsírtartalom sem utolsó szempont 😉

 

Ne költsünk feleslegesen, ha nem muszáj, ugye?

 

Viszont ha kefirt használsz, akkor tegyél bele 1 teáskanálnyi ecetet is, hogy megfelelő legyen a sav arány, ami ahhoz szükséges, hogy a szódabikarbóna dolgozni tudjon, és szépen megemelje a kenyerünket.

Az író egyébként joghurt és víz keverékével is helyettesíthető, kétharmad joghurt, egyharmad víz arányban, ebben az esetben is elkészíthető a megfelelő mennyiségű natúr joghurt, ha tejbe teszünk egy keveset.

 

Tudod, hogy mit mivel helyettesíthetsz a konyhában?

 

Tojás helyett almapüré? Tudod, hogy mit mivel helyettesíthetsz a konyhában?

 

Az ír szódakenyér elkészítési módja:

 

  1. Mérd a tálba a lisztet és tedd hozzá a szódabikarbónát és a sót, majd jól keverd össze egy kanállal.
  2. Adj hozzá ízlés szerint fűszereket! Nálunk nagy kedvenc lett most a kakukkfüves-parmezán sajtos verzió, amibe legutóbb tettem egy kis cayenne borsot és reszelt citromhéjat is.

 

De biztosan isteni rozmaringgal is, füstölt sajttal, magvakkal, szárított paradicsommal, olíva bogyóval vagy pirított hagymával és nem haragszik meg a kenyér akkor sem, ha teszünk bele sonkát, kolbász vagy bármilyen más finomságot!

 

  1. Öntsd hozzá az írót/kefirt/joghurtos keveréket (és az ecetet, ha kell), majd a kanállal keverd össze. Nem kell, hogy homogén legyen!
  2. Egy kilisztezett munkafelületre borítsd, majd picit gyúrd át, maximum 4-5 „gömbölygetés”, nem több!
  3. Kicsit ragad a tészta ez nem gond! Ha viszont nagyon-nagyon ragadna, akkor adj hozzá még egy kis lisztet.
  4. Egy sütőpapíros tepsire szórj egy kis lisztet, hogy még rusztikusabb legyen
  5. Majd formázz cipót a tésztából – nem baj, ha még mindig ráragad a kezedre egy kist, ennek ilyennek kell lennie! Ne legyen sima a tészta!
  6. Vágd be TELJESEN, tehát a sütőpapírig keresztben egy éles késsel, a széleinél picit összecsippentheted a vágásokat.
  7. Majd szórj a tetejére is még egy kis lisztet.
  8. Végül told be a 220-230 fokra előmelegített sütőbe (gázsütőben 7-es fokozat), 40 percre, amíg barnára nem sül.

 

Pont ilyen szétnyíltnak kell lennie, hogy jól átsüljön és ne legyen túl tömör. Én egy szilikon “sütőpapírt” használok, így elég elmosni és nem kell utána a kukába dobni 🙂

 

Sokkal barnábbnak kell lennie, mint gondolnád!

 

Ne vedd ki túl hamar a sütőből! Viszont ha elkészült, akkor picit várj, majd jöhet a kóstolás. Ahogy mondtam, ennek az isteni kenyérnek 4 csücske van 😀 A héja olyan ropogós, hogy el sem hiszed, még az aljáért is veszekedés törhet ki, ami egy sima kenyérnél ritkán fordul elő. Több napig friss, már ha marad belőle 🙂

 

Próbáljátok ki!

 

Amióta először sütöttem a múlt héten, nem is vettünk más kenyeret. Finom, laktató és biztosan tudod, hogy mi van benne. Ráadásul olcsó:

1/2 kg liszt (a legolcsóbb fajta is jó) = 50 Ft

1 kefir (a legolcsóbb, aztán szaporítjuk) = 55 Ft

3 dl tej (a legolcsóbb is jó) = 50-60 Ft

Fűszerek (ha ablakban neveljük, akkor előbb-utóbb ingyen lesz) stb. ízlés szerint. A só és szódabikarbóna összege nem több pár forintnál. Ennyiből lesz egy cipónk, ami egy 4 tagú családnak több napra elég.

 

Jut eszembe: szódabikarbóna. Tudjátok, hogy még mire jó, de mire pedig felesleges használni?

 

Mire jó a szódabikarbóna és mire felesleges használni

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!