Egy csirkéből hogyan készítsünk háromféle ételt egy 5 tagú családnak? A hús drága és egyre drágább lesz. Már nem tekinthetünk úgy rá, hogy veszünk 3 kiló karajt, megcsináljuk rántott húsnak és addig esszük, amíg moccanni sem tudunk, csak pihegünk az ebédlőasztalnál. De ha adva van egy húsimádó család, aki egy vegetáriánus fogásra csak meresztené a szemét, akkor mit tegyünk? Ez a poszt az előző folytatása, ahol arról meséltem, hogy hogyan lett egy árva csirkéből a családunknak három étkezése.

Már tegnap készültem az ígért bejegyzéssel, ám olyan őrült kalandban volt részem Liával, amit majd – fotókkal illusztrálva –  elmesélek, hogy mára maradt a megírása. Ott hagytam abba a történetet, hogy a kicsontozott, de egyben hagyott csirkemell (bőrrel együtt) bekerült bepácolva a hűtőbe. Van egy nagy kedvencünk, amit Jamie Oliver egyik receptje ihletett, amit “Jamie 30 perces kajái” című sorozatban láttam még évekkel ezelőtt.

A recept végtelenül egyszerű,

 

…a hús kicsontozása a legnagyobb feladat, ami egy éles késsel és némi gyakorlattal egészen jól kivitelezhető. Ha először nem sikerül szépen, nem szabad feladni, majd lesz jobb! Ezeknek a nem tanyasi csirkéknek akkora mellük van, hogy elég sok idő, mire átsül, ezért azt a két kis plusz husit, ami a csontnál van közvetlenül, le szoktam vágni, és vagy elteszem a leendő rántott húsos mélyhűtős zacskóba, vagy beteszem a serpenyőbe, mielőtt a nagy, töltött mell készen lenne.

 

Igen, mert ez az étel serpenyőben készül.

 

Nagyon finom szaftos marad így a csirkemell, az alja és a bőre pedig ropogós lesz.

Szóval így készítem:

  • a csirkemellet a “hátára fordítom”, azaz bőrrel lefele teszem a deszkára
  • és vágok egy-egy zsebet a mell minkét oldalán. Igyekszem szép nagyokat vágni, de figyelek rá, hogy ne lyukasszam ki.
  • Utána besózom a csirkemell minden oldalát és a zsebekbe is teszek jócskán.
  • Lecsepegtetek egy mozzarellát (most éppen 99 Ft-ért sikerült akciósat találni, azt hiszem ezért esett a választásom erre a receptre, mert 3 pizzára nem lett volna elég), széttépkedem és amennyi belefér, beletömöm a zsebekbe.
  • Tépek jó néhány levél friss bazsalikomot (így lehet Neked is otthon>>), az is megy a mozzarella mellé.
  • Ezúttal volt itthon cheddar sajtom is, mindjárt jön a lényeg, hogy miért, ezért ebből is tettem bele.
  • Serpenyőben olajat és némi vajat hevítek és először az aljával lefele teszem bele a csirkemellet.
  • Nem mozgatom, hagyom, hogy szép kéreg süljön rá, így nem fog kifolyni később a sajt, ha megfordítom.
  • Az olajba dobok még egy kis kakukkfüvet vagy amilyen zöldfűszert használtam előtte a pácoláshoz, ez lehet rozmaring is például.

 

bazsalikomos csirkemell

A kép jó béna, nézzétek el nekem, este, világítással és középkategóriás okostelefonnal ennyire futja 😀

 

  • Utána a bőrös oldalát is jól megpirítom, azt sem mozgatom.
  • Már úgy tűnne, hogy kész is, de ilyenkor még bizony nyers a közepe, ezért visszafordítom az aljára és ráteszek egy fedőt, hadd párolódjon kb. 10 percig.
  • Majd fedő le és hagyom, hogy ismét zsírjára piruljon (előtte a visszacsapódó gőz miatt keletkezik egy kis nedvesség a serpenyőben),
  • és visszafordítom, hogy a gőzben megpuhult bőr újra ropogósra sülhessen.

 

töltött csirkemell

Újabb béna kép 😀

 

Kiveszem és pihentetem egy deszkán. Ez nagyon fontos!

 

Az eredeti receptben a csirkemell mellé előzőleg megfőzött, fél  krumplidarabok és fokhagyma kerültek és akkor csak a mell volt lefedve egy kis alufóliával, ám most nem így szerettük volna enni, mert nem ez az étel volt a menübe tervezve, csak a csirke állagmegőrzése miatti feldolgozáskor jutott eszembe, hogy a már említett húsimádó családnak ezzel kedveskedjek, mintegy “köretként”.

 

Igen, most nem a csirke volt a főszereplő!

 

Előző nap, mikor az olcsó mozzarellát is találtam, megakadt a szemem két darab cheddar sajton, amit olyan bődületesen olcsón árultak, hogy egyszerűen nem hagyhattam ott. persze a miértjére is fény derült, másnap lejártak. Az egyik még aznap ment is a mélyhűtőbe, záros határidőn belül felhasználom majd, hiszen ahogy Lia írta az előző bejegyzésében, idézem:

 

a fagyasztó nem egy hiperszuper űrtechnológiájú időstoppoló gép

 

A másik darabnak meg egyből megtaláltuk a helyét (a hűtőből való elcsenésen kívül – lásd csak egy kis szeletkét vágok le magamnak belőle, és ez 10x), Mac’N’Cheese lesz belőle! Azaz a szintén klasszikus amerikai ételnek számító, sütőben sült sajtos makaróni. De ez nem az a sajtos tészta, amiben kifőzöd a “spagettit”, a tetejére teszel reszelt trappistát és kész, hanem egy gazdag, krémes, sajtos (cheddar, parmezán stb.) és fűszeres besamellel leöntött – nálunk – cornetti rigati, azaz szarvacska tészta (megfőzve előtte), aminek a tetejére még reszelünk cheddar sajtot, majd betoljuk a sütőbe, hogy aranybarnára piruljon.

 

Tehát a csirkemell ennek a tésztás ételnek volt a kísérője,

 

…úgy, hogy azt az egy darab csirkemellet ujjnyi szeletekre vágtam, a nagyoknak 2 szelet, a kisebbeknek 1-1 szelet + 1-1 roston sült csirkemell filé (emlékeztek, hogy írtam, hogy levágtam a mellről két darabkát?) jutott.

De nem ebből akartunk jóllakni, arra ott volt a tészta, a hús csak gazdagította a vacsorát, és nem csak a fehérjetartalmával, hanem a csodálatos ízeivel és a látványával is, ami önmagában is fantasztikus, ahogy minden szeletben látszott a mozzarella és a bazsalikom. A ropogós bőrért meg közelharc megy, amit nagylelkűen felajánlok az enyémről – amikor épp “diétázom” 😀

 

töltött csirkemell

Na ezzel a képpel se nyerek fotópályázaton

 

A vacsorakészítés időrendben pedig így zajlott:

 

  • A pácolt csirkemellet kiveszem a hűtőből
  • Bekapcsolom a sütőt
  • Felteszek forrni egy lábosban vizet (forrásig hevítem, aztán sózom, így hamarabb forrni kezd – lásd energiatakarékosság). Természetesen fedővel (szintén).
  • Előkészítem a húst a sütésre (lásd fent)
  • Forr a víz, megy bele a tészta. Nekünk ötünknek a gazdag mártás és a plusz hús miatt 250 gramm száraztészta elég). Időmérő bekapcsol, 2 percre korábbra, mint az ajánlott. Nem azért, hogy ennyire al dente legyen, hanem a vízben még hagyom egy kicsit továbbfőni, lezárt gázzal, ezzel is spórolok. Ebben az esetben, mivel nem tojás nélküli durumtésztáról van szó, nem kell, hogy al dente legyen, és egyébként is sül még a sütőben is.
  • Amíg fő a tészta, lereszelem a sajtot. Ez alkalommal kb 180 gramm mild cheddar volt (a többit megeszegettük és ment a csirkébe is 2-3 vékony szeletke) és egy kis darabka maradék trappista
  • Így elkezdem készíteni a besamelt: 50 gramm vajat hevítek, amibe beleteszek 50 gramm lisztet. Világos rántást készítek. Kezdőknek: ez azt jelenti, hogy a lisztet fakanállal kavargatom a zsiradékban, nem baj, ha összeáll, vigyázok, hogy ne égjen meg, közben meg szimatolok, hogy érzem-e már, hogy finom az illata, olyan tésztás, tehát már nem liszt szaga van. Akkor lekapom a tűzről és lassan beleöntöm a tejet. Forrónak kellene lennie, de melegíti a halál, az még egy edény elmosását jelentené, inkább fogok egy habverőt, és ahogy öntöm bele az először fél, majd egy deci, majd a 2. deci tejet, közben ezzel keverem-kavarom, hogy csomómentes legyen.
  • Közben nagyon sűrűsödik, nem kell megijedni. Végül hozzáöntök még 3 dl tejet vagy ha “szaftosabbra” szeretnénk a végeredményt, akkor akár 6-7 deci is lehet. Picit forralom (mondjuk 2 perc), majd hozzáteszem a lereszelt sajtokat (1/5-ét hagyd meg), pluszban a parmezánt és a fűszereket: 1 teáskanálnyi (nehogy abban mérd, csak úgy érzéssel!) mustárt, egy kis őrölt szerecsendiót és cayenne borsot. vagy ahogyan Ti szeretitek. Ne sajnáld a fűszereket, akkor finom, ha jól meg van fűszerezve a sajtszósz! Kóstolgasd közben és vonj le az ízéből, mert a sütőben sütés közben veszít belőle! Inkább tűnjön túlfűszerezettnek.
  • Jelzett már az időmérő? Na látod, ezért kell, mert simán elfeledkezne az ember a tésztáról. Lezárom a lángot alatta, 2 percig még hagyom a vízben, közben elkezdem sütni a húst. Mivel pirulnia kell, így nem kell mellette állni.
  • Nehogy elfeledkezzünk a vízben álló tésztáról! Leszűröm de teszek félre egy kis főzővizet.
  • Egy tűzálló tálba öntöm a tészta felét, ráteszem a sajtmártás felét, megszórom egy kis sajttal, majd mehet rá a tészta másik fele, megint sajtszósz, egy kis főzőlé és a végén megint sajt.
  • Ha ez kész, akkor mehet a sütőbe kb. 30 percre.

 

Mac'N'Cheese sütés előtt

Mac’N’Cheese sütés előtt. Így lepi el a sajtszósz a tésztát! Erre reszeltem még a maradék sajtot (amit persze közben megvámoltam 😀 csak, hogy ellenőrizzem, hogy nem romlott-e meg abban a 10 percben 😀 )

 

Mire a Mac’N’Cheese elkészül, a hús is eleget pihent a deszkán, és együtt már tálalható is! Próbáljátok ki, akár külön-külön is a recepteket, lehet, hogy lesz egy új kedvencetek! A csirke további életéről, azaz a 3. fogásról hamarosan mesélek! Ahogy említettem, KFC-szerű, amerikai déli rántott csirke lesz belőle! UPDATE: az amerikai rántott csirke receptje ITT olvasható>>

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.