Ígérem, hogy hosszútávon nem leszünk gasztroblog és visszatérünk az egyéb praktikákhoz is, de annyira jólesik egy ilyen hideg napon egy finom tüzes étel, mint a “csilisbab”, hogy meg kell, hogy osszam Veletek ennek az egyik  kedvenc ételünknek receptjét!

Elég sokáig volt akciós a vesebab, remélem Ti is betáraztatok belőle! És vettetek a múltkor sertés-marha darálthús mixet?  Ha igen, akkor vegyétek ki még ma a fagyasztóból, tegyétek a hűtőbe, hogy kiolvadjon, és holnap már neki is láthatunk a csilis bab főzéshez, eredeti tex-mex recept alapján (hiszen ez az étel texasi eredetű, tudtátok?)! Annyit készítünk, hogy házi konzerv is lehessen belőle, és akkor nem kell várni legközelebb arra, hogy felengedjen a darálthús és egyetemista fiúk-lányok is vihetnek belőle a koleszba vagy albérletbe.

 csilis bab

Tüzes, fűszeres csilis bab, azaz chili con carne

 

Míg a húsra várunk, nézzük át, hogy hogyan is kell készíteni, mi kell még hozzá, hogy azt is beszerezhessétek időben:

 

Van otthon paradicsomszósz? Annyi ideig volt nagyon akciós a Sparban, hogy remélhetőleg Ti is vásároltatok belőle. Étcsoki, fahéj és őrölt római kömény? Cayenne bors és chili? Ezek nélkül nem lehet hozzáfogni, így nyomás az üzlet! Ám akkor nem lenne nagyon gazdaságos és kőleveses a főzés, mármint, ha most vennétek meg mindent teljes áron.

 

Ezért azt javaslom, hogy halasszátok el addig a chili con carne készítését, amíg minden hozzávalót olcsóbban be nem tudtok szerezni. Rövidebb idő alatt sikerül, mint gondolnátok, hiszen ezeket a cuccokat gyakorta árazzák a boltok (pl. a darálthús mix stb.)

 

chili

Például a chilipehely akciós most csütörtöktől a Pennyben. A fahéj is, de az talán van otthon, nem?

A csoki elég olcsó az Aldiban, ha abból a jó nagy tábla, piros csomagolású sütőcsokiból vesztek. A maradékból meg készítünk csokimousse-t, lávasütit, ganache krémet, duplacsokis kekszet, triplacsokis muffint, sőt karácsonyra házi bonbont, jól hangzik? Ha nagyon nem akarsz csokit venni, akkor jó a holland keserű kakaó is! De nem a zsírszegény és még csak véletlenül se keverd össze a cukrozott, instant kakaóval!

 

A római kömény (nem a sima fűszerkömény!!) és cayenne bors már nehezebb eset, ha vidéken laksz. Pesten elég bemenni egy nagyobb piacra vagy vásárcsarnokba és elég jó áron beszerezhető.

 

Na jó, ennyi luxus belefér, úgyis beosztjuk, nem?

 

Én általában ajándékba kapom ezeket, és mennyivel több értelme van, mint az ezredik mécsestartó vagy akármilyen felesleges kütyü, amit úgyis kikonmariznék (ez meg mi a szösz? Ha érted, akkor jó úton haladsz, ha nem, akkor majd mesélek még róla, mert ha önálló háztartás előtt állsz, az egyik fontosabb alapelv a minimalizmus).

 

Ha olyan elvetemült gondolataid támadnának, hogy akár a fahéjat, akár a csokit/kakaót vagy a római köményt kihagynád belőle, akkor tegyél le róla, mert ezek nélkül nem lesz az igazi!

 

És nem azért, mert nem lesz „eredeti” a recept, hanem mert egyszerűen ezek teszik a csilis babot azzá, ami. Enélkül nem lesz „olyan” az íze, csak simán vesebabos-darálthúsos kaja lesz belőle, ami attól persze még lehet ehető, sőt finom is, de nem lesz chili con carne. Egyszer én is majdnem pórul jártam: mikor főztem, akkor vettem észre, hogy elfogyott a fahéjam. Gondoltam üsse kő, jó lesz így is. Már a sütőben párologtatta a levét, de hiába kóstoltam, nem volt az igazi. Akkor jött haza középsőm, úgyhogy már szalajtottam is a boltba fahéjért! Utána olyan finom lett, hogy magam elől el kellett dugnom a spájzba vacsoráig, mert kóstolgatva megetettem volna az egész jénaival!

 

Ha minden megvan, akkor hozzatok ki a kamrából két vesebabot és egy kukorica konzervet, és vegyétek elő a darálthús mixet. Az igazi-igazi chili con carnehoz persze szükség lenne még marhalapockára és marhanyakra vegyesen, de most tekintsünk el ettől, mert spórolunk. Ha nálad kolbászból van a kerítés, akkor legyen 50 dkg marhahús is, de akkor apró kockákra kell vágnod, kell ez Neked?

 

Mi most maradjunk a darálthúsnál. Ebből általában 3×400 grammosat veszek, hogy tényleg tudjak vagy fagyasztani vagy konzervet is készíteni, jusson húsos táskába vagy tacoba/pitába és ha kedvünk támad kanalazni, reszelt sajttal a tetején, egy szelet puha finom kenyérrel, akkor ehhez is maradjon. Csorog már a nyálad? Jajj az enyém nagyon, annyira szeretem a chili con carnet!

 

Nézzük meg a hozzávalókat még egyszer:

  • 1 kg vagy 3 doboz 400 grammos darált marhahús vagy sertés-marha mix
  • 2 doboz vörös vesebab konzerv
  • 1 doboz (fél literes) paradicsomszósz
  • kaliforniai paprika (kihagyható)
  • 1 konzerv csemegekukorica fele (a másik felét ilyenkor fagyasztom és ha pizzát készítek, akkor csak úgy fagyottan ráteszem)
  • Fél liter húsleves vagy alaplé (csirkesütés után láncfőzésben érdemes elkészíteni a csilis babot, először sötét alaplevet készítünk a csontokból, aztán ezt használhatjuk). Használhatunk leveskockát is, de az legyen marhahúskocka, mint a bolognainál.
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • szárított oregánó (kihagyható)
  • 2 teáskanál őrölt római kömény
  • 2 teáskanál chilipehely
  • 1 kávéskanál cayenne bors
  • 1 evőkanál natúr kakaópor vagy 2-3 kocka étcsoki
  • 1 púpos teáskanál fahéj
  • olívaolaj, só

Ami kellene az eredeti receptben, de én kihagyok:

  • friss zöld chili (jalapeño), mert túl drága és nem is kapni nálunk
  • kis üveg barna sör  – hát ezt hamarabb meginnánk, mint hogy kajába tegyük.

 

Ezek nélkül is nagyon finomra szokott sikerülni a csilisbabunk!

 

Elkészítési mód:

  1. Egy fazékban olíva olajon megfuttajuk az apróra vágott vöröshagymát.
  2. Hozzáadjuk a fokhagymát (átnyomva vagy szeletelve), a chilipelyhet és a cayenne borsot.
  3. Ha már érezzük a fokhagyma illatát (vigyázzunk, hogy ne égjen meg!) beletesszük a darált húst (és ha van, a kaliforniai paprikát).
  4. Addig kevergetjük, amíg a hús megbarnul/kifehéredik – ki melyik terminust szereti.
  5. Ekkor beletesszük a római köményt és az oregánót, a paradicsomszószt, a csokoládét (vagy a kakaót), a fahéjat, a vesebabot, kukoricát és felöntjük a húslevessel. Sózzuk, majd forraljuk, utána megkóstoljuk, és ha megfelelő az ízesítés, akkor előmelegített (180-200 fok) sütőbe tesszük. Legyen nyugodtan nagyon erős, mert sütés közben veszít jócskán az erejéből! Ha nincs öntöttvas fazekatok, ami egyből mehet a sütőbe, akkor azt javaslom, hogy először a tűzhelyen normál edénnyel dolgozzatok, aztán az egészet merjétek/öntsétek át egy jénaiba (fedő nem kell).
  6. Addig „sütjük”, amíg elfő a leve. Közben néha átkeverjük, hogy a teteje ne égjen meg. Próbáltam már, hogy milyen, ha tűzhelyen fő el a leve, de úgy nem ugyanolyan, ez is olyan, mint a francia raguk, amiket a sütőben kell befejezni, ez is sokkal finomabb így!

Ha az eredeti receptet követnétek, akkor a hús megbarnulása után öntsétek fel sörrel és forraljátok el belőle az alkohol tartalmát, majd azután térjetek vissza az 5-ös ponthoz. Akkor a római kömény stb. hozzáadásakor tegyétek bele a felszeletelt friss zöld jalapenot is.

 

chili-con-carne

 

Hogyan ehetjük a chili con carne-t?

 

Erről holnap írok majd és elmesélem azt is, hogy hogyan készíts belőle házi konzervet!

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.  Ha van kedved, gyere beszélgetni a facebook oldalunkra!